Ładowanie

Stypendium im. Macieja Pawlickiego

Stypendium im. Macieja Pawlickiego
Piękny przykład współpracy miast siostrzanych: Seattle i Gdyni

W piątek 26 listopada br. podczas szkolnych obchodów Święta Patrona Gdyńskiej Trójki – Marynarki Wojennej RP (28 XI 1918-2021, 103 rocznica odtworzenia Marynarki Wojennej) odbyło się spotkanie, na którym zostały wręczone za osiągnięcia w nauce wyjątkowe Stypendia im. Macieja Pawlickiego. Fundatorem stypendiów jest Pan Paul Dobosz.

Maciej Pawlicki ukończył Szkołę Podstawową im. X. Czernickiego na Pogórzu, a następnie gdyńskie: Gimnazjum nr 1 oraz X Liceum Ogólnokształcące w Gdyni. Jako uczeń X LO uczestniczył w szkoleniach w zakresie przedsiębiorczości w ramach kilkudniowych GDYNIA BUSINESS WEEK (GBW) – cyklicznym projekcie organizowanym od kilkunastu lat przez Stowarzyszenie Miast Siostrzanych Gdynia-Seattle i Wydział Edukacji Urzędu Miasta Gdyni. Zajęcia projektu prowadzone były m.in. przez amerykańskich instruktorów biznesu ze stanu Waszyngton, w tym m.in. przez Pana Paula Dobosza.

Uczestnicząca w GBW młodzież z różnych szkół ponadgimnazjalnych Gdyni, w tym z X LO i III LO, a bywało, że i z innych krajów, zakwaterowana była w internacie III LO, a zajęcia GBW odbywały się w salach dydaktycznych Gdyńskiej Trójki. Tym samym przez kilka sierpniowych dni w Gdyńskiej Trójce działała wyjątkowo kreatywna międzyszkolna i międzynarodowa społeczność uczniów oraz ich nauczycieli, instruktorów, opiekunów.

Jako uczeń – Maciek dał się poznać jako otwarty, energiczny, pełen pomysłów chłopak. Fantastycznie z nim się rozmawiało. Swoich rozmówców potrafił natchnąć do wielu mądrych przemyśleń i działań dla dobra innych ludzi. Poza zajęciami szkolnymi Maciej angażował się w wiele akcji społecznych i charytatywnych. Był harcerzem (6 RWDH), wspierał WOŚP, organizował zbiórki żywności, był wolontariuszem, młodym ratownikiem na plaży miejskiej w Gdyni, dawcą krwi.

Maciek uwielbiał podróże i żeglarstwo, pasjonował się historią, uwielbiał „Gwiezdne Wojny”. Brał udział w wielu konkursach i olimpiadach historycznych. Został laureatem olimpiady tematycznej z zakresu historii: „Losy żołnierza i dziejów oręża polskiego”. Ten sukces okazał się dla niego przepustką na studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jednakże swoją przyszłość Maciek chciał związać z Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni. 

Nagła choroba i śmierć przerwały jego plany i marzenia. Maciej zmarł mając 19 lat. Spoczywa na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu.

W 2018 r. uczniowska grupa warsztatowa GBW i opiekun tej grupy – Pan Paul Dobosz postanowili uhonorować zmarłego nagle Przyjaciela poprzez ustanowienie Stypendium im. Macieja Pawlickiego – wyjątkowego uczestnika Gdynia Business Week.

W piątek 26 XI 2021 w III LO w Gdyni rodzice Maćka – Państwo Ewa i Jerzy Pawliccy wręczyli dyplomy STYPENDIUM SGSCA@SAGT UFUNDOWANE PRZEZ  PANA PAULA DOBOSZA DLA UPAMIĘTNIENIA MACIEJA PAWLICKIEGO ( SGSC – Seattle Gdynia Sister City Association; SAGT – Stowarzyszenie Absolwentów Gdyńskiej Trójki).

Stypendiami zostali uhonorowani: Zuzanna Ossowska (znakomita informatyczka, laureatka i medalistka wielu olimpiad informatycznych, w tym zdobywczyni złotego medalu na I Europejskiej Olimpiadzie Informatycznej Dziewcząt w Zurichu) oraz Oliwer Wirkus (wybitny znawca ekonomii, laureat i finalista konkursów i olimpiad wiedzy ekonomicznej, zdobywca srebrnego medalu na IV Międzynarodowej Olimpiadzie Ekonomicznej na Łotwie) – oboje z III LO w Gdyni.

Piątkowe spotkanie było okazją do przybliżenia stypendystom wspaniałej osoby jaką był niewątpliwie MACIEJ PAWLICKI, którego rodzice wyrazili nadzieję, że udzielone wsparcie finansowe pomoże Zuzannie i Oskarowi w realizacji pasji i marzeń.

Świadectwo stypendialne Zuzanna 2021-2022 2
Świadectwo stypendialne Oliwer 2021-2022 1

Wiesław Kosakowski – dyrektor III LO w Gdyni

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content