Ładowanie

Sukcesy filmowe uczniów i absolwentów Gdyńskiej Trójki

W ostatnich tygodniach miały miejsce znakomite i bardzo wybitne sukcesy filmowe obecnych i byłych uczniów III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Przede wszystkim godnym odnotowania jest ogromny sukces absolwenta „Gdyńskiej Trójki” (ukończył klasę matury międzynarodowej w 1996 roku) – Macieja Barczewskiego, którego film (reżyseria) „Mistrz” znalazł się na liście filmów, które ubiegają się o nominację do Złotego Globu. Chodzi o kategorię „najlepszy film nieanglojęzyczny”.

„Mistrz” Macieja Barczewskiego o Tadeuszu „Teddym” Pietrzykowskim to film z doskonałą rolą Piotra Głowackiego. Teddy, świetny bokser, trafił jako jeden z pierwszych do obozu Auschwitz – jako więzień numer 77. Niemcy kazali mu walczyć, by mieć rozrywkę. A dla współwięźniów stał się symbolem nadziei na przetrwanie i pokonanie nazistowskiego terroru.

Lista zawierająca 70 tytułów zagranicznych filmów pojawiła się na oficjalnej stronie Złotych Globów. Nominacje do nagród, które przyznaje Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, poznamy 13 grudnia br, a 79. Gala rozdania Złotych Globów odbędzie się 9 stycznia 2022 roku.

Pan dr hab. Maciej Barczewski (prof. UG) jest kierownikiem Katedry Praw Człowieka i Prawa Własności Intelektualnej Uniwersytetu Gdańskiego (także: adwokat. Adjunct Professor w Chicago-Kent College of Law, USA (2007-2009), Visiting Researcher na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Oksfordzie (2010), ekspert m.in. Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej, Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (ONZ).

W „filmowe” ślady starszego kolegi-absolwenta poszło już kilkoro gdyńskich „trójkowian” (aktorstwo, reżyseria, scenografia, animacja…..). Wśród nich znaczący sukces odniósł ostatnio Szymon Pawletko, który otrzymał nagrodę specjalną jury za film pt. „Fiodor” (akredytacja na 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni) podczas listopadowego finału tegorocznej XIV edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Amatorskich Filmów Uczniowskich ALBATROSY (projekt skierowany do uczniów szkół średnich zainteresowanych tworzeniem filmów; Albatrosy organizowane są od 2008 roku – początkowo jako wewnątrzszkolny przegląd przez III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni, a od 2010 roku na ogólnopolską skalę przez Pomorską Fundację Filmową w Gdyni; uczniowie biorący udział w projekcie mają za zadanie – samodzielnie bądź pod okiem nauczyciela – nakręcenie, zmontowanie oraz postprodukcję filmu na wybrany przez siebie temat i w wybranym przez siebie gatunku – fabuła, dokument, animacja…). Podczas ubiegłorocznej edycji ALBATROSÓW Szymon zdobył wyróżnienie za film „Człowiek rozsądny” (https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/albatrosy-2021-mlodzi-filmowcy-nagrodzeni,561519). Szymon Pawletko (absolwent klasy humanistycznej) jest laureatem VIII Ogólnopolskiego Projektu „Matura na 100 procent” i znalazł się w gronie 26 najlepszych tegorocznych maturzystów w Polsce (matura krajowa nadzorowana przez CKE w Warszawie).

Należy także docenić osiągnięcie Marii Hendzel (obecnie uczennicy III LO w Gdyni – klasa pierwsza humanistyczna), która na tegorocznym VII Festiwalu Filmów Uczniowskich „Młode Albatrosy” otrzymała nagrodę specjalną za zdjęcia do filmu „Na lipę” w reżyserii Marii Błaszkiewicz. (https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/mlode-albatrosy-2021-znamy-najlepszych-mlodych-filmowcow,560790 ).

Serdecznie gratulujemy !!!

Wiesław Kosakowski

MACIEJ BARCZEWSKI-absolwent III LO w Gdyni

https://www.scianka.pl/aktualnosci/premiera-filmu-mistrz-na-sciance-glowacki-pajaczkowska-pilarczyk.html

MACIEJ BARCZEWSKI – absolwent III LO w Gdyni

Fot. Bartosz Bańka / Agencja Gazeta

https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,26568494,o-profesorze-prawa-ktory-zostal-filmowcem.html

Nagrodę specjalną jury XIV ALBATROSÓW otrzymał Szymon Pawletko z III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni za film pt. „Fiodor”. Trafi do niego akredytacja na 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

List gratulacyjny

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content