Ładowanie

Absolwentka Gdyńskiej Trójki laureatką NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA

W piątek 27 VIII 2021 w Muzeum Emigracji w Gdyni odbyła się GALA NAGRODY LITERACKIEJ GDYNIA. Po raz 16 zostali uhonorowani najlepsi mistrzowie pióra nominowani w czterech kategoriach: POEZJA, ESEJ, PROZA, PRZEKŁAD NA JĘZYK POLSKI. Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki – Kostki Literackie oraz nagrody finansowe w wysokości 50 tysięcy złotych.

W kategorii POEZJA triumfowała Natalia Malek i jej tom poetycki „Karapaks” (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2020). Autorkę nominowano do Nagrody Literackiej Gdynia za brawurową pracę ze słowem i wyobraźnię, dzięki której nawet najbardziej szalony paradoks staje się niemal szarą rzeczywistością. Jak zauważono w laudacji:

W tym roku nagradzamy poezję, która lubi dziwne nazwy, wiersze-obiekty ułożone z fragmentów rzeczywistości przefiltrowanych przez język. Poezję, której źródłem jest przerzutna uwaga, która „chodzi i nie chodzi”, pulsuje w nieoczywistym spojrzeniu na życie i zafascynowaniu językiem. Poezję, w której dźwięk zmienił się na plask a żmuda autorki domaga się cierpliwości i uważności czytelnika – podkreślali członkowie kapituły.

Natalia Malek jest poetką i kuratorką wydarzeń literackich, a także autorką trzech książek poetyckich: „Pracowite popołudnia” (2010), „Szaber” z ilustracjami Joanny Grochockiej (2014) oraz „Kord” z fotografiami Anny Grzelewskiej (2017). Jest laureatką Nagrody im. Adama Włodka. Za „Szaber” była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, za „Kord” – do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Nagrody Literackiej Gdynia. To współtwórczyni nieformalnej grupy artystycznej kobiet „Wspólny Pokój”. Prowadzi seminaria na temat literatury anglojęzycznej oraz związków literatury i sztuk wizualnych.

W tomiku „Karapaks” prezentuje wyrazisty styl, który decyduje o nietypowym kształcie samych wierszy. Są one – mówiąc w duchu książki – najeżone znaczeniami, prowokacyjnie kuszą do odczytań lingwistycznych, skrupulatnego rozszyfrowywania zaskakujących połączeń słów i śmiałych metafor. Głębsza lektura pozwala jednak dotrzeć do wrażliwego wnętrza liryków, zdradzających wyczulenie na szczegół i przedstawiających niepowtarzalność poszczególnych doświadczeń. ” (źródło: https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/kostki-literackie-w-rekach-najlepszych-autorow,559372; autorka: Magdalena Czernek; dostęp 28.08.2021).

Natalia Malek jest absolwentką III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (klasa biologiczno-chemiczna). Już jako uczennica liceum Natalia pisała wiersze i z powodzeniem brała udział w różnych międzyszkolnych konkursach literackich.

Serdecznie gratulujemy!!!

Wiesław Kosakowski – dyrektor III LO w Gdyni

Natalia Malek z NAGRODĄ LITERACKĄ GDYNIA

źródło: https://www.gdynia.pl/co-nowego,2774/kostki-literackie-w-rekach-najlepszych-autorow,559372 ; dostęp 28.08.2021

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content