Uczniowie i nauczyciele z Gdyńskiej Trójki kandydatami do „Edukacyjnego Nobla”

GESS – GLOBAL EDUCATIONAL SUPPLIES AND SOLUTIONS

UCZNIOWIE I NAUCZYCIELE Z GDYŃSKIEJ TRÓJKI KANDYDATAMI DO „EDUKACYJNEGO NOBLA”

Kreatywność, profesjonalizm i rozmach działania cechuje uczniów i nauczycieli tworzących PRACOWNIĘ INNOWACJI 3LAB w III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Pracownię, która jest wyjątkowym inkubatorem projektów edukacyjnych, tworzy 10 wolontariackich zespołów uczniów: kreatywny, druku 3D, prawny, medialny, informatyczny, współpracy międzynarodowej, komunikacji wewnętrznej, analityczny, finansowy i artystyczny. Pomimo pandemii uczniowie działający w Pracowni zrealizowali lub są w trakcie realizacji 30 bez mała różnych projektów edukacyjnych.

W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych i wprowadzenia zdalnego nauczania w szkołach jednym z pierwszych działań Pracowni była organizacja korepetycji online w ramach projektu 3CLASS. W ramach tego projektu, czyli spontanicznej acz profesjonalnie przygotowanej i przeprowadzonej akcji SZKOŁA SZKOLE, uczniowie III LO oraz absolwenci III LO udzielali społecznie uczniom z innych – niższego stopnia – szkół (szkoły podst. w Gdyni i spoza Gdyni, w tym wiejskie) „korepetycji” (sam na sam: uczeń z liceum/student – uczeń ze szkoły podst.; wśród uczniów objętych pomocą były także dzieci uchodźców m.in. z Czeczenii) z wybranych przedmiotów, a także dzielili się swoimi pasjami (druk 3D, inżynieria, technologia kosmiczna, architektura, grafika itd. Wolontariuszom udało się przeprowadzić kilka tysięcy godzin bezpłatnych zajęć dla dzieci i młodzieży z różnych szkół w Polsce.

PROJEKT 3LAB z GDYŃSKIEJ TRÓJKI został dostrzeżony oraz doceniony na arenie międzynarodowej i znalazł się na ogłoszonej 15 września 2021 roku tzw. krótkiej liście – short list – kandydatów do ANNUAL GESS AWARDSjednej z najbardziej cenionych międzynarodowych nagród w sektorze edukacji. Projekt z Gdyni – finalista tego prestiżowego konkursu kandyduje do nagrody głównej, określanej często jako „Edukacyjny Nobel”, w kategorii Community Award for Citizenship.

Obok III LO w Gdyni finalistami w tej kategorii zostało jeszcze 7 szkół lub instytucji edukacyjnych m.in. z : Wielkiej Brytanii, Egiptu, Pakistanu, Izraela. Projekt 3LAB z GDYŃSKIEJ TRÓJKI jest jedynym polskim przedsięwzięciem edukacyjnym, który znalazł się w FINALE GESS.

Uroczysta Gala „8th ANNUAL GESS AWARDS” i ogłoszenie zwycięzców Konkursu odbędzie się 15 listopada 2021 roku w Dubaju (World Trade Center).

Innowacyjny projekt nauczycieli oraz uczniów z Gdyńskiej Trójki może być wzorem do naśladowania dla wszystkich szkół w Polsce. Uczniowie pod opieką nauczycieli pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych.

O działaniach PRACOWNI INNOWACJI 3LAB w III LO w Gdyni można przeczytać na stronie projektu: www.3-lab.pl . Jej pomysłodawczynią jest PANI ANNA RZEPA wspierana w swoich działaniach przez inne nauczycielki z III LO w Gdyni, w tym przede wszystkim: OLGĘ WROŃSKĄ, MARTĘ MĄKOSĘ, ANNĘ CZERNIHOWSKĄ-TYMOSZYK, BOŻENĘ CHMIELIŃSKĄ, DOROTĘ WNUCZYŃSKĄ, DOROTĘ LUBIEWSKĄ, ELŻBIETĘ STRACH oraz wielu PRZYJACIÓŁ 3LAB. Wśród nich są: PAWEŁ KUDZIA, MARIUSZ PUŁAS i TOMASZ KOZAR. Oczywiście nie byłoby 3LAB gdyby nie zaangażowanie ponad 100 uczniów i absolwentów Gdyńskiej Trójki oraz licznej rzeszy ich Przyjaciół. W gronie uczniów liderami są lub byli: RADOSŁAW WAGA, PAULA WOŁKOWSKA, WOJCIECH KUBERKA. Przedsięwzięcia realizowane w Pracowni od początku jej powstania wspierane są przez bardzo wielu naukowców, ludzi biznesu, ludzi kultury, a także przez różne instytuty naukowe, uczelnie, agencje, fundacje i stowarzyszenia. Pełna lista uczniów działających w 3LAB , a także lista Przyjaciół i Mecenasów PRACOWNI INNOWACJI 3LAB znajduje się na stronie internetowej Projektu.

To nie jest pierwsze wyróżnienie zdobyte przez 3LAB, bowiem w 2021 roku PRACOWNIA otrzymała ZŁOTY GRANT w Konkursie PROJEKTANCI EDUKACJI i główną nagrodę dziennikarzy miesięcznika FOCUS.

Serdecznie gratulujemy !!!

Wiesław Kosakowski – dyrektor III LO w Gdyni

8th ANNUAL GESS AWARDS

The winners will be announced on 15 November 2021 at 18:00 in the GESS Talks Arena at GESS Dubai, which takes place at Zaabeel Halls 4,5 & 6, Dubai World Trade Centre. We would like to invite you to join us in celebrating the very best in education. However please note though that because of the safety regulations that we are implementing to ensure everyone’s wellbeing, you will need to confirm your attendance in advance as seats for the ceremony are limited.

What are the Awards?

The awards highlight and reward the quality and diversity of educational products, resources, services and people as well as the best educational establishments and the most dedicated members of the teaching profession. The GESS Education Awards aim to encourage the raising of educational services & product standards throughout the industry and aims to be recognised throughout the sector as the accolade of excellence.

AWARDS FOR TEACHERS, SCHOOLS AND EDUCATIONAL PROFESSIONALS

Lifetime Achievement Award

Best Use of Digital Learning in the Classroom

Best Use of STEAM Learning in the Classroom

Ambassador for the Environment

Community Award for Citizenship

Innovation in Education

Best Initiative for Inclusion and Wellbeing

Outstanding Contribution in Education

Community Award for Citizenship

This award will be presented to an educational establishment or individual who can demonstrate real value to the community it/they serve through the most imaginative attempt to aid the wider community socially, culturally or economically.

• Describe the background to and context of your initiative
  • Explain the nature of the work, and the challenges involved
  • How the establishment has created and sustained partnerships with local businesses
  • A supportive and inclusive approach to both parents and the wider community