Gdyńska Trójka pamięta o wydarzeniach Grudnia’70

Uczniowie i nauczyciele Gdyńskiej Trójki oddali hołd robotnikom i uczniom zamordowanym przez władze PRL w grudniu 1970 roku na ulicach Gdyni

Podobnie jak w latach poprzednich również i w tym roku 17 grudnia uczniowie i pracownicy III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP oddali hołd robotnikom i uczniom zamordowanym przez komunistyczne władze PRL na ulicach Gdyni w czwartek 17 XII 1970r.

Reprezentacja Liceum, w tym poczet sztandarowy w składzie: Julia Kozikowska, Weronika Krupka, Mikołaj Patyk pod opieką Pani prof. Doroty Dźwig uczestniczyli w godzinach wieczornych w piątek 17 XII 2021r. w uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Grudnia’70 usytuowanym nieopodal budynku Urzędu Miejskiego Gdyni. W imieniu całej szkolnej społeczności III LO jego przedstawiciele złożyli wiązankę kwiatów pod Pomnikiem.

Przez kilka dni poprzedzających 51. rocznicę Wydarzeń Grudniowych uczniowie, pracownicy III LO i odwiedzający gdyńską Trójkę goście, m.in. z Turcji, Bułgarii, Francji oraz Włoch (w ramach programu Erasmus) mieli możliwość zapoznać się z przebiegiem tych wydarzeń, które zostały przedstawione na wystawie zorganizowanej na głównym holu przy szkolnym sekretariacie.        Jednym z zamordowanych w gdyński „Czarny Czwartek” był 17-letni Janusz Żebrowski – uczeń zaocznej szkoły średniej (II LO dla osób pracujących), która funkcjonowała przy ówczesnej ulicy Czołgistów (obecnie Aleja Marszałka Piłsudskiego). Janusz Żebrowski – nie brał udziału w demonstracjach – zamordowany został w pobliżu przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Wzgórze Św. Maksymiliana (ówczesna nazwa Wzgórze Nowotki) lub w rejonie pogotowia ratunkowego przy ul. Żwirki i Wigury. Tablica upamiętniająca śmierć m.in. Janusza Żebrowskiego znajduje się na ścianie budynku SKM.