Ładowanie

Najlepsi młodzi geografowie spotkali się w Gdyni

Najlepsi młodzi geografowie spotkali się w Gdyni

W auli III LO im. Marynarki Wojennej RP w sobotę 5 lutego 2022 zostały przeprowadzone zawody (II stopnia) okręgowe 48 Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej.

Do zawodów zakwalifikowało się 59 uczennic i uczniów reprezentujących 18 szkół maturalnych z całego województwa pomorskiego m.in. z : Człuchowa, Gdańska, Gdyni, Kwidzyna, Rumi, Słupska, Sopotu, Tczewa i Wejherowa. Do zawodów zakwalifikował się także jeden uczeń ze szkoły podstawowej z Gdyni – Franciszek Berezecki z SP 18 (najmłodszy uczestnik zawodów).

Przed rozpoczęciem zawodów przedstawiciele Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej w Gdańsku wręczyli nagrody (atlasy geograficzne) 10 osobom, których geograficzne opracowania badawcze uzyskały najwyższe oceny jurorów podczas zawodów I stopnia tegorocznej edycji Olimpiady. Nagrody otrzymali:

Franciszek Berezecki – SP 18 Gdynia
Zuzanna Chaniewska – III LO Gdynia
Aniela Dlouchy – III LO Gdynia
Wit Dobrowodzki – III LO Gdynia
Marta Kościelniak – Gdańskie Liceum Autonomiczne
Damian Magrean – VIII LO Gdańsk
Jan Mikliński – Gdańskie Liceum Autonomiczne
Wiktoria Ożańska – LO Człuchów
Duszan Parol – I LO Słupsk
Maja Wołkowska – III LO Gdynia.

Specjalnym dyplomem uznania od Komitetu Głównego Olimpiady Geograficznej (7 z kolei) zostało wyróżnione III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni za olimpijskie sukcesy uczniów osiągnięte w latach 2016-2020 pod opieką nauczycieli: Karoliny Hłasko, Iwony Kotowskiej, Małgorzaty Kubik, Wiesława Kosakowskiego, Waldemara Kotowskiego i Michała Szczyptańskiego.

O godz. 11.00 zawodnicy przystąpili do rozwiązywania różnego typu trudnych zadań geograficznych wymagających od nich wiedzy i umiejętności z zakresu m.in.: astronomii, klimatologii, meteorologii, kartografii, geologii, hydrologii, biogeografii, hydrografii, geografii ludności, geografii miast, geografii przemysłu, geografii politycznej. Na udzielenie odpowiedzi mieli maksymalnie 150 minut.

Po sprawdzeniu udzielonych przez olimpijczyków odpowiedzi jury zawodów ogłosiło listę najlepszych geografów na Pomorzu. Są to:

1. Zuzanna Chaniewska – (96 pkt.) III LO Gdynia
2. Szymon Tułodziecki – (89 pkt.) III LO Gdynia
3. Szymon Bochentyn – (88 pkt.) I LO Wejherowo
4. Krzysztof Grabias – (85,5 pkt.) Gdańskie Liceum Autonomiczne
5. Duszan Parol – (85,5 pkt.) I LO Słupsk
6. Maciej Głogowski – (84,5 pkt.) III LO Gdynia
7. Adam Grzyb – (84 pkt.) III LO Gdynia
8. Marcel Nazar – (81,5 pkt.) III LO Gdynia

Zuzannę Chaniewską – najlepszą geografkę na Pomorzu oraz Szymona Tułodzieckiego, Macieja Głogowskiego, a także Marcela Nazara do Olimpiady Geograficznej przygotowywała znakomita nauczycielka geografii w gdyńskiej Trójce Pani prof. Iwona Kotowska.

Ww ósemka olimpijczyków ma największe szanse, spośród biorących udział w gdyńskich zawodach, na awans do finału 48 Olimpiady Geograficznej, który odbędzie się w kwietniu br. w Gdyni: w III LO oraz w VI LO. Czterech najlepszych geografów w Polsce wyłonionych podczas tego finału będzie reprezentować Polskę podczas Międzynarodowej Olimpiady Geograficznej w Paryżu.

Wiesław Kosakowski – dyrektor III LO w Gdyni

 

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content