Ładowanie

Uczniowie z gdyńskiej Trójki w Nowym Jorku

Change the World Model United Nations 2022

W dn. 24-26 marca br. 15 uczniów III LO w Gdyni pod opieką 2 nauczycielek: geografii-Pani Małgorzaty Kubik oraz języka angielskiego-Pani Marty Burzyńskiej reprezentowało Polskę i Gdynię w wyjątkowej międzynarodowej konferencji dla uczniów szkół maturalnych Change the World Model United Nations, która odbywała się w głównej siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

Model United Nations (MUN) to znakomite i bardzo znane wśród młodzieży wielu szkół średnich i wyższych na całym świecie edukacyjne przedsięwzięcie, w ramach którego jego uczestnicy (studenci lub uczniowie szkół maturalnych) biorą udział w symulacji obrad sesji plenarnej ONZ poświęconej różnym ważnym problemom współczesnego świata (konflikty polityczne, gospodarcze i zbrojne między krajami, niewolnicza praca dzieci, zapobieganie głodowi, zapewnienie dostępu do wody pitnej, zapewnienie dzieciom dostępu do edukacji, zapewnienie właściwej opieki zdrowotnej, degradacja i niszczenie biosfery itd.). Zasadniczym celem przedsięwzięcia (MUN) jest edukacja jego uczestników w zakresie prowadzenia polityki międzynarodowej, umiejętności merytorycznego dyskutowania i prowadzenia debaty oraz negocjacji, a także publicznych wystąpień. Każda konferencja MUN to szczególna okazja do praktycznego wykorzystania i doskonalenia znajomości języka angielskiego, w którym prowadzone są obrady podczas konferencji, a także rozmowy kuluarowe. MUN to również znakomita lekcja dyplomacji.

Podczas tegorocznej konferencji w Nowym Jorku , w ceremonii otwarcia, mówcami byli m.in. Bill Clinton- 42 prezydent USA oraz Andrij Szewczenko – znakomity były piłkarz ukraiński.

Uczniowie gdyńskiej Trójki już od wielu lat są organizatorami TriMUN’a (Tricity Model United Nations), w którym uczestniczą reprezentacje z wielu szkół z całej Polski, a bywa, że i spoza Polski. Ostatnia konferencja TriMUN odbyła się we wrześniu 2021 roku.

Udział uczniów z gdyńskiej Trójki w nowojorskiej konferencji MUN jest dla nich niezwykle ważnym doświadczeniem, które z pewnością pozytywnie zaprocentuje podczas studiów oraz w przyszłej pracy zawodowej.

Wiesław Kosakowski – dyrektor III LO w Gdyni

źródło: https://www.cwmun.org/change-the-world-mun-new-york

/

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content