Ładowanie

Projekt „Pamięć”

Trzeba więc pilnować, by kultura pielęgnowała dobroć, nie nienawiść.
Marek Edelman „I była miłość w getcie”

Ruszył międzyszkolny projekt edukacyjny „Pamięć” realizowany przez uczniów klas humanistycznych III LO i I ALO w Gdyni. Temat tegorocznej edycji : Stutthof. Czy to jest ważne? Formy i ewolucja pamięci w kolejnych pokoleniach.

W dniu 3 listopada 2022 r. w III LO w Gdyni odbyło się pierwsze spotkanie uczestników projektu. Wykład wprowadzający uczniów w jego tematykę wygłosił dr Marcin Owsiński, pracownik naukowy Muzeum i Miejsca Pamięci Stutthof, który mówił m.in. o sytuacji człowieka w obozie koncentracyjnym i jego nieludzkim traktowaniu oraz sposobach funkcjonowania pamięci o zagładzie we współczesnym świecie.

Skąd pochodzi zło? Dlaczego zwykły człowiek potrafi nagle zmienić się w bestię? Jaki wpływ na jednostkę i jej postępowanie wywierają inni ludzie i sytuacje, w których się znalazła? Jak żyć z traumą obozów? Jak o niej opowiadać młodemu pokoleniu, które żyje w zupełnie innym świecie? Tak postawione pytania, wsparte przykładami powojennych eksperymentów naukowych, dały okazję do zauważenia, że problemy w nich ujęte nic nie straciły na swojej aktualności. Prelegent podkreślał rolę pamięci, szczególnie ważnej teraz, gdy odchodzą ostatni świadkowie tragicznych wydarzeń. Jest ona istotna również dlatego, że zanikają wrażliwość i empatia wobec ich przeżyć.

Pozostaje pytanie, jak i dlaczego pamiętać? Odpowiedzi będą poszukiwali uczniowie klas humanistycznych. Już niebawem kolejne etapy projektu.

Anita Rzeszowska i Marzena Dworak
Opiekunki projektu

 

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content