HUMAN – nowy projekt pracowni 3LAB

Jest nam miło poinformować,  że 29.11 2022 dzięki uprzejmości Pani Zofii Dzik oraz Pana Macieja Chonowskiego z Centrum Etyki Technologii Instytutu Humanites –  uczniowie i absolwenci „Gdyńskiej Trójki” związani z Pracownią 3LAB, byli prelegentami na konferencji: ESG i etyka AI: sojusz dla zrównoważonej przyszłości. Podejścia, szanse, przeszkody .

Gdyńską Trójkę jako prelegenci reprezentowali:
Wojciech Kuberka,  uczeń 3 LO z prelekcjąCzy etyka w projektach innowacyjnych może być walutą?
Igor Rusiecki, absolwent 3LO, obecnie student Oceanotechniki Politechniki Gdańskiej Future, a jak wygląda Present?
Mateusz Mazurkiewicz, absolwent 3LO i absolwent  aeronautyki – TU Delft  Królestwo Niderlandów,  obecnie student Autonomous Systems na DTU Kopenhaga Dania System DETHRONE – projekt dla NATO.

Wykład odbywał się w ramach nowego projektu Pracowni 3LAB – HUMAN. Opiekunkami projektu są Panie: Anna Czernihowska – Tymoszyk oraz Anna Rzepa.

Tematyka całego wydarzenia zwracała  uwagę na nowy trend polegający na ściślejszym powiązaniu celów zrównoważonego rozwoju z realizacją wymogów trustworthy AI. Ważnym elementem tego podejścia jest analiza ESG, która – obok przyszłego unijnego rozporządzenia AI Act – może stać się jednym z głównych mechanizmów gwarantujących realizację wymogów etyki AI przez dostawców i użytkowników sztucznej inteligencji.

Podczas konferencji polscy i zagraniczni eksperci przedstawili m.in. takie kwestie, jak:

• zależności między unijnymi wymogami godnej zaufania AI a opracowanymi przez ONZ celami zrównoważonego rozwoju,
  • konieczność włączenia kryteriów SDG do audytów AI umożliwiających certyfikowanie tej technologii,
  • istniejące już dziś rozwiązania prawne sprzyjające realizacji godnej zaufania sztucznej inteligencji.

Jako keynote speaker na konferencji wystąpił dr Henrik Skaug Sætra – filozof z Østfold University College w Norwegii badający etyczne, polityczne i społeczne skutki nowych technologii oraz autor książki „AI for the Sustainable Development Goals”. W gronie prelegentów znajdowali się także m.in. dr Sergio Genovesi z Uniwersytetu w Bonn prowadzący badania w obszarze certyfikacji AI, dr Robert Sroka z Abris Capital Partners zajmujący się etyką AI i inwestowaniem ESG oraz Gabriela Wiktorzak, prawniczka z Bain specjalizująca się w unijnym prawie IT.

Wydarzenie skierowane było do liderów biznesu i administracji, których organizacje budują bądź wdrażają cyfrowe technologie, jak również do rozwijających je badaczy i programistów, a także prawników oraz etyków zainteresowanych nowymi technologiami.

źródło: https://www.humanites.pl/tag/cet