Ładowanie

Europejska Nagroda Filmowa

        W poniedziałek 21 marca we włoskiej miejscowości Brescia  Grupa Filmowa „Żyrafa” odebrała Europejską Nagrodę Filmową za film pod tytułem „Podniebny” w reżyserii Marii Błaszkiewicz. Został on wyłoniony w ramach szesnastej edycji corocznego konkursu „Booktrailer Film Festival”, na który wpłynęło 260 filmów z Włoch, Hiszpanii, Chorwacji, Rumuni, Bułgarii i Polski. Film zajął również III miejsce w polskiej edycji tego festiwalu. Nakręcono go na podstawie książki autorstwa Kertin Gier pod tytułem  „Podniebny”. Twórcami filmu są Maria Błaszkiewicz z klasy  IZ (scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż) i  Karol Winnicki z IH (muzyka, aktor drugoplanowy). W rolach głównych obsadzono Kalinę Pardyak z IZ, która była także odpowiedzialna za kostiumy oraz Jana Rzeźniczaka z IM. W filmie wystąpili również Leon Kruppa IZ oraz uczniowie i studenci z trójmiejskich szkół i uczelni. Premiera filmu planowana jest na wrzesień 2023r.

Uzasadnienie przyznania nagrody:
„The book trailer makes the best use of all the elements of the audio – visual language: narrative times, rhythm, editing cuts, soundtrack, location, sets and costumes even for secondary characters. The performance of the actress in the role of the female protagonist is exordinary because she adheres to the literary character and transmits its irresistible sympathy. Enjoyment is integrated with poetry and
feeling in a magical balance”.

Historia Konkursu:
Booktrailer Film Festival narodził się w roku 2007 w Liceo scientifico di Stato A. Calini w Brescii we Włoszech. Jego pomysłodawczynią jest nauczycielka języka włoskiego Laura Forcella. Inicjatywa miała na początku charakter lokalny. Szybko jednak zyskała popularność w całym kraju, stając się ważnym wydarzeniem edukacyjnym i kulturalnym. Szkolny konkurs przekształcił się w ogólnokrajowy festiwal, a od roku 2017 w festiwal międzynarodowy. Rozszerzenie idei festiwalu stało się możliwe dzięki pozyskaniu środków finansowych z programu Erasmus +.

Czym jest booktrailer?
Booktrailer to krótki film, którego celem jest zachęcenie widza do sięgnięcia po prezentowaną książkę. To forma, która łączy literaturę z filmowymi środkami wyrazu oraz tradycyjną lekturę z nowymi technologiami.

W Polsce Konkurs został objęty patronatem:
•      Małopolskiego Kuratora Oświaty
•      Starosty Powiatu Nowotarskiego
•      Centrum Badań Edukacyjnych i Kształcenia Ustawicznego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
•      Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie
•      Stowarzyszenia Twórczej Edukacji Polonistycznej

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content