Szkolny Festiwal Piosenki Obcojęzycznej

Dnia 19.04.23 w auli III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni odbył się szkolny Festiwal Piosenki Obcojęzycznej. Jest to impreza, która została zapoczątkowana w roku 2004 pod nazwą „Wiosenny Festiwal Piosenki Niemieckojezycznej” i obejmowała wówczas swym zasięgiem szkoły Trójmiasta i okolic. W tym roku do konkursu przystąpili uczniowie indywidualnie, w duetach lub całych zespołach prezentując łącznie 14 utworów w języku niemieckim, francuskim, hiszpańskim oraz rosyjskim. Jury w składzie: pan Leszek Buczyński (muzyka), pani Małgorzata Olszowa (muzyka), pani Marta Bielak-Bodnar (j. francuski i j.hiszpański) oraz pani Anna Trelińska (j. hiszpański) uwzględniło przy ocenianiu czystość wykonania, aranżację, ogólne wrażenie artystyczne jak i poprawność językową śpiewanych utworów. Festiwal poprowadziło trio naszych znakomitych konferansjerów: Joanna Gostomska, Szymon Głuszewski oraz Kiara Stempień. Plakat konkursowy przygotowała Diana Serjant a zdjęcia podczas imprezy zrobił Wiktor Szulc. Podczas obrad jury utwory ze swojego repertuaru zaprezentował zespół Młodzieżowego Domu Kultury w Gdyni, w którego składzie są uczniowie naszej szkoły i którego opiekunem jest pan Leszek Buczyński.

Zwycięzcami Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej 2023 zostali:

1 miejsce Antonina Milczek za piosenkę w j. francuskim „Je suis malade” – Laura Fabian

II miejsce Piotr Przybek za piosenkę w j. francuskim „Je veux” – ZAZ

III miejsce Oliwia Guziuk za piosenkę w j. niemieckim „Leiser” – Lea

III miejsce ex aequo Paulina Michalska za piosenkę w j. hiszpańskim z filmu „Zaplątani” – „Veo en ti la luz”

Wyróżnienie Julia Grzenkowicz za piosenkę w j. niemieckim „Über sieben Brücken“ – Peter Maffay

Nagroda Publiczności powędrowała do uczniów klasy III IB grupy języka niemieckiego, którzy jako zespół „Für Deutschland“ wykonali utwór ukraińskiego aktora komediowego (Wierka Serdiuczka, właśc. Andrij Mychajłowych Danyłko) pt. „Dancing Lashia Tumbai. Zaskoczyli widownię ciekawą aranżacją i intrygującymi nakryciami głowy. Najlepsi z najlepszych otrzymali dyplomy, bony upoważniające do zakupów w księgarniach Empik o łącznej wartości 1000zł, nagrody książkowe oraz inne drobiazgi . Fundatorami nagród dla zwycięzców tegorocznego konkursu byli: Rada Rodziców III LO a także wydawnictwa PWN i LektorKlett.

Wykonawcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłym roku!

Agata Taźbierska organizator konkursu