Ładowanie

Kongres Świadomości o Depresji

Jak rozpoznać i reagować na depresję? Kogo może dotknąć, a przede wszystkim, jak sobie z nią radzić? Między innymi o tym rozmawiano w sobotę 19. maja w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Jesteśmy dumni, że Jan Górecki – uczeń klasy 3m był pomysłodawcą „Kongresu Świadomości o Depresji” i razem z Młodzieżową Radą Miasta Gdyni i tegoroczną maturzystką – Mają Staniewską zorganizował to wydarzenie. 

Młodzieżowa Rada Miasta Gdyni składa się z uczniów, którzy zostali wybrani w wyborach przeprowadzonych w gdyńskich szkołach ponadpodstawowych. Są młodzi i pełni zapału. Interesują się życiem miasta i chcą mieć wpływ na zachodzące w nim zmiany. Spotykają się na sesjach i podejmują uchwały. Chcą też pomagać rówieśnikom i poruszać tak ważne tematy jak depresja.

Podczas wydarzenia gośćmi młodzieży byli m.in. prezydent Gdyni Pan Wojciech Szczurek, wiceprezydent Pan Marek Łucyk oraz radni Gdyni. Wśród prelegentów pojawili się:
dr Wojciech Glac – „Jak rozpoznać i reagować na depresję?”,
mgr Urszula Kropidłowska „Depresja nie wybiera. Kogo może dotknąć?”,
dr Marcin Szulc „Psychologiczna apteczka pierwszej pomocy, czyli jak radzić sobie z kryzysem i wspierać w kryzysie innych”
i
Jakub Stolarski„Ruch. Otwórz się na przyjemność”.

Kongres składał się z dwóch części. Najpierw uczestnicy wysłuchali czterech krótkich prelekcji, a po przerwie obiadowej wzięli udział w dyskusjach panelowych. Wnioski omówili na wspólnym spotkaniu zamykającym kongres. Po prezentacjach odbyła się debata o depresji. Podczas drugiej części konferencji młodzi radni poprowadzili warsztaty w grupach: informacyjnej, zapobiegawczej i środowiskowej. Po ich zakończeniu wszystkie zespoły spotkały się w Sali Morskiej, aby omówić rozwiązania przygotowane przez uczestników. Kiedy młodzież współpracowała na warsztatach, obecni na kongresie nauczyciele i opiekunowie wzięli udział w zajęciach „Jak wspierać młodzież w depresji. Relacja rodzic – nauczyciel – uczeń”. Prowadziła je Pani dr Anita Sumiła.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 150 osób z Trójmiasta i pobliskich miejscowości, głównie młodzież, psycholodzy i pedagodzy, ale również rodzice.
Szczegółowe informacje o samym kongresie i wypowiedzi m.in. Janka Góreckiego dostępne są na: https://www.gdynia.pl/mieszkaniec/co-nowego,2774/gdynska-mlodziez-wspiera-rowiesnikow-kongres-o-depresji,573867

 

 

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content