Program czytelniczy dla dzieci w ramach Erasmus+

Projekt czytelniczy „Dialog” jest przedsięwzięciem z ramienia „Erasmus+” podtrzymywanym w naszej szkole od kilku lat. Koordynowany w większości przez klasę 3IB zrzesza wolontariuszy, którzy spędzają kilka popołudni w miesiącu czytając książki dzieciom w świetlicy SP 34 w Gdyni. Jest to szkoła z oddziałami integracyjnymi, z którą gdyńska Trójka współpracuje od dłuższego czasu.

Projekt niesie ze sobą liczne korzyści: dzieci nie tylko mają okazję zmierzyć się z książkami (często po raz pierwszy), ale uczą się również nowych rzeczy i rozszerzają swój światopogląd. Dzięki współpracy z Biblioteką w Gdyni i pomocy pracowników, wybierane są materiały traktujące o przyjaźni, tolerancji i problemach z jakimi zmaga się nasze społeczeństwo. Oprócz tego, jest to spore odciążenie dla pań pracujących w świetlicy, które mogą pozwolić naszym wolontariuszom przejąć inicjatywę i mogą również rozwijać swoje umiejętności podczas projektu. Wielu z nich, nauczyło się podejścia do dzieci, cierpliwości, organizowania interesujących zajęć, które nie tylko ich zajmą, ale też zaangażują.

Obecnie obserwujemy mnóstwo pozytywów, które płyną z tego przedsięwzięcia. Może o nich świadczyć entuzjazm dzieci, długotrwała współpraca z SP 34, ale również jego odtworzenie w innych krajach – „Dialog” działa prężnie nie tylko w gdyńskiej Trójce. Został zaadaptowany przez szkoły partnerskie Erasmusa i mamy nadzieję, że zawędruje jeszcze dalej. Polecamy obejrzenie materiału filmowego

Lena Hołda klasa III IB