Podwójny Jubileusz Gdyńskiej Trójki

W sobotę 9. września 2023 r. o godz. 11:00 w auli szkolnej rozpoczęła się wyjątkowa uroczystość zorganizowana z okazji podwójnego jubileuszu: 60-lecia nadania III Liceum Ogólnokształcącemu imienia Marynarki Wojennej oraz 30-lecia matury międzynarodowej w Polsce (pierwsze dwie polskie szkoły realizujące program matury międzynarodowej to XXXIII LO w Warszawie i III LO w Gdyni).

W tym uroczystym dniu swoją obecnością zaszczycili nas: Joanna Zielińska – Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, Małgorzata Bielang – Pomorska Kurator Oświaty, kontradmirał Włodzimierz Kułagin – Szef Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej, dr Barbara Wikieł – Prorektor Politechniki Gdańskiej ds. studenckich, prof. PG, dr hab. Arnold Kłonczyński – Prorektor Uniwersytetu Gdańskiego ds. studentów i jakości kształcenia, prof.UG, dr hab. Bogusław Gogol, prof. AMW i kmdr ppor. Krzysztof Nowakowski z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Zaproszeni zostali także dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, przedstawiciele SAGT – Stow. Absolwentów Gdyńskiej Trójki i przedstawiciele SGSCA: Seattle-Gdynia Sister City Association oraz byli i obecni nauczyciele, uczniowie, absolwenci naszej szkoły. Podwójny jubileusz uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej.

Uroczyste obchody rozpoczęto wprowadzeniem Sztandaru Szkoły i odśpiewaniem Hymnu Polskiego przy wyjątkowej oprawie muzycznej  w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej pod batutą Pana ppor. Piotra Cuprysa.

Po wystąpieniu dyrektora – Wiesława Kosakowskiego i kontradmirała Włodzimierza Kułagina – Szefa Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej przystąpiono do wręczenia nauczycielom, absolwentom oraz uczniom nagród, listów gratulacyjnych, dyplomów i ufundowanych stypendiów.

Nagrodę im. Pani prof. Doroty Niteckiej, przyznaną przez Stowarzyszenie Absolwentów Gdyńskiej Trójki, ufundowaną i wręczoną przez Pana Igora Pogorzelskiego, otrzymały nauczycielki III LO wybrane przez tegorocznych absolwentów – Panie: Magdalena Lotterhoff, Maria Łojek-Kurzętkowska, Ewa Prylińska (nieobecna) i Magdalena Roda.

Kolejne, ufundowane przez jednego z absolwentów IBO stypendia dla dwojga maturzystów IBO’23 otrzymali Karolina Kozikowska i Oskar Wachek. Natomiast Nagrody Gdyńskiej Trójki dla medalistów informatycznych olimpiad międzynarodowych oraz dyplomy-stypendia SAGT i SGSCA dla olimpijczyków odebrali:
Jakub Green – Stypendium SAGT im. Profesor Danuty Szewczyk (j.angielski)
Jakub Pieczonka – Stypendium SAGT im. Profesora Czesława Poznańskiego (matematyka)
Anna Masternak – Stypendium SGSCA-SAGT ufundowane przez SGSCA (ekologia)
Olaf Targowski – Styp. SGSCA-SAGT ufundowane przez SGSCA (informatyka) i wyróżnienie za medale: brązowy IOI, brązowy CEOI, srebrny BOI
Waldemar Lamandini – Wyróżnienie za medal srebrny BOI (informatyka)

Listy gratulacyjne Pomorskiego Kuratora Oświaty i Nagrody Gdyńskiej Trójki dla 3 najlepszych maturzystów matury krajowej (egzaminy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej) wręczono: Helenie Krawiec – laureatce projektu „Matura CKE na 100%”, Zofii Hejenkowskiej – finalistce projektu „Matura CKE na 100%” i Hubertowi Kracie – bardzo wysokie wyniki na maturze CKE.

Dyplomy IBO (International Baccalaureate Organization) i Nagrody Prezydenta Gdyni, a także Listy gratulacyjne Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Nagrody Gdyńskiej Trójki dla najlepszych maturzystów międzynarodowych, którzy uzyskali 42 lub 43 punkty na 45 maksymalnych punktów odebrali: Maria Jankowska 43/45, Dominika Sawicka 42/45, Barbara Siewert 42/45, Oskar Wachek 42/45 (nieobecny) i Nina Gordon 42/45.

Z kolei Dyplomy IBO i Nagrody Prezydenta Gdyni dla maturzystów międzynarodowych, którzy uzyskali 40 punktów lub więcej na 45 maksymalnych otrzymali: Kinga Brzezińska, Zuzanna Cichocka, Nadia Dzierżanowska, Amelia Graban, Zofia Grabowska, Jessica Hirsz, Karolina Kozikowska, Mateusz Król, Agata Peszek, Piotr Niekra, Alicja Skołysz i Alicja Snarska.

W dalszej części uroczystości Dyplomy IBO odebrali pozostali absolwenci szkoły międzynarodowej.

Dyplomy-listy gratulacyjne odebrali również wyróżnieni absolwenci Middle Years ProgrammeOlga Dzierżanowska, Magdalena Kraszewska, Maja Lewandowska, Piotr Przybek, Marcelina Rompca, Emiliusz Struś, Aleksandra Szymaniuk, Maja Welicka i Antonina Zgółka.

Uroczyste obchody zwieńczono wystąpieniami pełnymi jubileuszowych powinszowań i życzeń.

Po oficjalnej części uroczystości na odremontowanym boisku szkolnym o godz. 12:30 rozpoczął się wyjątkowy
JUBILEUSZOWY KONCERT ORKIESTRY REPREZENTACYJNEJ MARYNARKI WOJENNEJ
pod batutą Pana ppor. Piotra Cuprysa.

Po zakończeniu koncertu kontynuowano w plenerze międzypokoleniowe spotkanie społeczności gdyńskiej Trójki. Rada Rodziców przygotowała słodki poczęstunek oraz kiermasz, na którym można było zakupić m.in. bluzy i torby z logo III LO w Gdyni.

Więcej na temat jubileuszowych obchodów w mediach: