Premierowy pokaz filmów Grupy Filmowej Żyrafa w Teatrze Muzycznym w Gdyni

Już po raz trzeci w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbyła się premiera filmów Grupy Filmowej Żyrafa. Tworzą ją młodzi twórcy – dzieci i młodzież, których łączy pasja tworzenia filmów.

Grupa filmowa została założona w 2019 roku przez Marię Błaszkiewicz, uczennicę III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni oraz beneficjentkę realizowanego obecnie programu stypendialnego Banku Santander. W tym roku, oprócz Marysi, pokaz przygotowali: Kalina Pardyak, Jan Rzeźniczak, Karol Winnicki, Leon Krupa – uczniowie III LO, gościnnie młody pianista i kompozytor Jakub Kwaśny – uczeń pierwszej klasy liceum w Krakowie oraz Konstanty Bajon – grafik uczący się w liceum w Warszawie.

Premierowy pokaz obejmował prezentację trzech filmów: „Podniebny”, „Le Magique” oraz „Pociąg do końca”. Filmy zostały przygotowane przez ekipę filmową, w skład której w tym roku weszli: Maria Błaszkiewicz (reżyserka, scenarzystka, operatorka i montażystka), Konrad Kąkol (operator, montażysta), Jan Rzeźniczak (II reżyser, aktor, konferansjer), Kalina Pardyak (aktorka, asystentka planu), Karol Winnicki (kompozytor, montażysta, aktor, dźwiękowiec), Jakub Kwaśny (kompozytor, pianista) oraz Konstanty Bajon (aktor, grafik). Opiekę artystyczną nad filmami sprawowała profesor Małgorzata Olszowa, wychowawczyni w III LO w Gdyni.

Prezentowane filmy zdążyły już otrzymać międzynarodowe nagrody:

– XI Międzynarodowy Konkurs Filmowy „Participa Melies Concurso de video” 2023 – nagroda specjalna w kategorii „Junior” za film „Le Magique”, Barcelona, Hiszpania,

– XVI Międzynarodowy Konkurs Filmowy „Booktrailer Film Festiwal” 2023 Brescia, Włochy – Europejska Nagroda Filmowa, za film pt.: „Podniebny”,

– XVII Międzynarodowy Konkurs Literacki o Nagrodę FanFila 2023 dla uczniów szkół średnich – wyróżnienie w kategorii etiuda filmowa za film pt.: „Podniebny”, Instytut Filologii Polskiej Uniwersytet im. Adama Mickiewicza oraz I miejsce w kategorii jury studentów.

Prezentacja filmów została wzbogacona koncertem fortepianowym Jakuba Kwaśnego, autora muzyki do filmu „Pociąg do końca”, (ucznia klasy fortepianu jazowego w klasie prof. Franciszka Raczkowskiego w Krakowie), który zaprezentował utwory własnej kompozycji.

To już czwarty pokaz filmów grupy „Żyrafa”, Warto wspomnieć, że projekty Studia Filmowego Żyrafa są międzyszkolne i międzynarodowe, a biorą w nich udział dzieci i młodzież z różnych szkół z całej Polski, ale też zza granicy. Główne role w filmach w tym roku zagrali miedzy innymi: Kaiakena Helena Heiberg Joyeux – 13 letnia aktorka z Hiszpanii oraz Konstanty Bajon – siedemnastolatek z Warszawy, Wanda Krupska uczennica NSP w Rumi oraz najmłodsza aktorka – 10 letnia Joanna Wianecka. Łącznie w projektach studia ŻYRAFY w sezonie 2022/2023 brało udział 20 młodych twórców.