Diana Serjant stypendystką Programu „Empiriusz”

3 tygodnie temu odbyła się Gala II Edycji Programu Stypendialnego „Empiriusz”, w trakcie której 20 wyjątkowo uzdolnionych uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski odebrało stypendia przyznane przez Kapitułę Programu. W gronie 20 LAUREATÓW Programu Stypendialnego „Empiriusz” jest także uczennica z III LO w Gdyni – DIANA SERJANT.

Diana poszukuje innowacji w ochronie środowiska i naukach przyrodniczych. Bierze udział w wielu przedsięwzięciach naukowych, a obecnie realizuje projekty: Grzyby (koncentrujący się na zbadaniu, czy grzyby wytwarzają konkretne impulsy elektryczne w sytuacjach stresowych, takich jak np. choroby drzew), Rhizobiotic (praca nad stworzeniem ekologicznego nawozu opartego na bakteriach, które kontrolują produkcje etylenu w roślinach) oraz Biogazownia (zespół uczniów ze szkoły Diany pracuje nad stworzeniem w szkole biogazowni wykorzystującej odpady ze szkolnej stołówki do produkcji biogazu i energii elektrycznej). Finalistka Olimpiady Innowacji Technicznych w Ochronie Środowiska oraz Ogólnopolskiego Konkursu Naukowego „E(x)plory”. Angażuje się w akcje charytatywne, m.in. brała udział w maratonie listów do Amnesty

Pełna lista Laureatów II Edycji dostępna jest na: https://empiriaiwiedza.pl/konkursy/empiriusz

Kapituła programu stypendialnego „Empiriusz” prowadzonego przez Fundację Empiria i Wiedza ogłosiła laureatów drugiej edycji konkursu. 20 szczególnie uzdolnionych uczniów szkół ponadpodstawowych otrzyma stypendium w wysokości 15 tys. złotych oraz naukowe wsparcie i opiekę mentora. Prowadząc program stypendialny „Empiriusz”, Fundacja Empiria i Wiedza realizuje swoją misję, czyli edukację wspierającą w rozwoju najzdolniejszych, a jednocześnie wyrównującą szanse i gwarantującą równy dostęp do wiedzy wszystkim obywatelom.

O stypendia w drugiej edycji programu ubiegało się ponad 750 uczniów szkół ponadpodstawowych, którzy mają dobre wyniki w nauce, w tym szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy z nauk ścisłych, osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych zdobyte w roku szkolnym 2022/2023 oraz wykazują zaangażowanie w inicjatywy społeczne i wolontariat.

Komisję programu stypendialnego „Empiriusz” tworzą:

Zuzanna Piasecka, prezes zarządu Fundacji Empiria i Wiedza
Paweł Charążka, dyrektor Departamentu Zarządzania Zmianami i Procesami w Banku Gospodarstwa Krajowego
Horacy Dębowski, wicedyrektor Centralnej Komisji Edukacyjnej
Agata Diakun, lekarka, specjalistka chirurgii ogólnej
Marcin Gawlik, dyrektor Departamentu Ryzyka Kredytowego Sektora Publicznego i Przedsiębiorstw w BGK
prof. dr hab. Jan Fazlagić, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu
Sebastian Herod, współzałożyciel i prezes SI-Ecommerce, wiceprezes Lukardi SA
prof. Katarzyna Matczyszyn, profesor Politechniki Wrocławskiej, profesor wizytujący w Centro Nazionale de Ricerche w Pozzuoli we Włoszech.

źródło: