Ładowanie

Konferencja „Transplantacja – Podziel się sobą!

14 marca, w auli naszej szkoły, odbyła się Konferencja dotycząca transplantologii zatytułowana „Transplantacja – Podziel się sobą!”. Organizatorką przedsięwzięcia była uczennica klasy 2Z Gabriela Kusz, a opiekunką projektu Pani Profesor Anna Rzepa.

Zaproszeni prelegenci omówili temat przeszczepów narządów, a także dawstwa krwi na wielu płaszczyznach, odpowiadając na wszelkie pytania nurtujące widownię i rozwiewające wiele wątpliwości i mitów. Temat został opracowany zarówno od strony medycznej, jak i prawnej. Goście nie tylko uchylili rąbka tajemnicy skomplikowanego procesu transplantacji, ale ukazali go w całej okazałości, omawiając jego wszystkie aspekty.
Dzięki wykładowi mgr Anny Mileckiej – Kierownik Regionalnego Centrum Koordynacji Transplantacji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, uczniowie mieli szansę dowiedzieć się o tajnikach pracy koordynatora transplantacji, a także mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat procesu koordynacji przeszczepów w skali ogólnopolskiej. Temat konferencji został również poszerzony o informacje dotyczące honorowego krwiodawstwa. O jego korzyściach oraz warunkach jakie trzeba spełnić, aby zostać dawcą krwi, opowiedziały słuchaczom dr hab. Marlena Robakowska – Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku oraz pani Beata Orzeszek – pracownik działu promocji RCKiK w Gdańsku.
Ciekawa, poruszająca, a zarazem pełna informacji okazała się prezentacja, którą przedstawił dr Maciej Duda – specjalista w Klinice Kardiochirurgii UCK w Gdańsku. Przekazał on szczegóły pracy chirurga i kardiochirurga, skupiając się na swoim długoletnim doświadczeniu w wykonywaniu przeszczepów serca. Ostatni z zaproszonych ekspertów, mec. Aneta Sieradzka – prawniczka Kancelarii Prawnej Sieradzka & Partners z Warszawy i autorka bloga prawowtransplantacji.pl przybliżyła transplantację od strony norm prawnych obowiązujących w Polsce.
Słuchacze, w szczególności z klas o profilu biologiczno-chemicznym, którzy wykazali się szczególnym zainteresowaniem i aktywnością, zostali nagrodzeni autorskimi książkami ostatniej z prelegentek. Konferencja okazała się niesamowicie interesująca, ze względu na wciągający i rzadko poruszany temat. Dwie godziny upłynęły w atmosferze skupienia i zaciekawienia, a po zakończeniu wykładów wielu uczniów osobiście zadawało dodatkowe pytania.
Serdecznie dziękujemy Szanownym Gościom za przybycie, a także gratulujemy organizatorce oraz wszystkim, którzy dołożyli sił, by konferencja się odbyła.
zdjęcia:  Mikołaj Sztormowski – klasa 3P

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content