Maturę Międzynarodową czas zacząć

W III LO w Gdyni sesja maturalna już się rozpoczęła

Dzisiaj, 24 IV 2024 w auli III LO w Gdyni punktualnie o godz. 13:00 rozpoczęła się sesja  maturalna (matura międzynarodowa) – pisemny egzamin z języka polskiego, do którego przystąpiło 52 absolwentek i absolwentów III LO w Gdyni (Gdynia IBO WORLD School 0704).

Kolejne egzaminy matury IBO odbędą się 25 i 26 kwietnia, a następne 1 i 2 oraz 6 maja. We wtorek 7 maja od godz. 9:00 równolegle do egzaminów maturalnych IBO rozpoczną się w III LO w Gdyni egzaminy maturalne CKE (Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie), do których przystąpi 102 absolwentek i absolwentów gdyńskiej Trójki.

Sesja matury IBO zakończy się 17 maja egzaminem z języka francuskiego, a ostatni dzień sesji maturalnej CKE będzie 24 maja, podczas którego przeprowadzone będą egzaminy z przedmiotów nauczanych dwujęzycznie (w III LO w Gdyni w języku angielskim).

Jednoczesne przeprowadzenie dwóch sesji maturalnych (krajowej i międzynarodowej) to wyjątkowe wyzwanie organizacyjne dla dyrekcji i kadry pedagogicznej III LO w Gdyni (Gdynia IBO World School 0704), w którym już w 1995 roku odbyła się pierwsza w historii polskiej oświaty matura międzynarodowa.

III LO w Gdyni jest jedną z dwóch pierwszych szkół w Polsce (obok XXXIII LO w Warszawie), w których rozpoczęto w 1993 roku nauczanie wg programu matury międzynarodowej.

Siódemka tegorocznych „ajbików” („ajbiki” od ang. „IB” – international baccalaureate) swoją sesję maturalną IBO rozpoczęła w III LO w Gdyni już 5 kwietnia br. egzaminem z przedmiotu VISUAL ARTS – SZTUKI WIZUALNE. W ramach tego egzaminu zdający muszą opracować, opisać i przedstawić na autorskim wernisażu przygotowywane przez dwa lata prace artystyczne związane z eksploracją twórczości interesujących ich artystów. Sztuka stanowi medium, dzięki któremu młodzież może przedstawić swoją wizję najważniejszych ich zdaniem (nurtujących ich) problemów obserwowanej przez nich rzeczywistości współczesnego świata (środowisko lokalne, środowisko globalne).

Inspiration exists, but it has to find you working…” – Pablo Picasso

W III LO w Gdyni od lat wernisaż „ajbików” stanowi doskonałą okazję dla całej społeczności gdyńskiej Trójki (uczennice, uczniowie, rodzice, kadra pedagogiczna) do wyjątkowego spotkania ze Sztuką. Rozpoczęty w piątek 05 kwietnia br. o godzinie 15.30 w auli III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni wernisaż cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i zakończył się w poniedziałek 8 kwietnia 2024. Prezentowane w auli III LO prace były dziełem: Aleksandry Mechlińskiej, Anastasii Hrek, Antoniny Bojanowskiej, Ewy Kujawy, Moniki Michalczyk, Wojciecha Stefanowskiego i Zofii Gembczyk. Z pewnością jeszcze o tych młodych artystkach i artyście jeszcze w przyszłości usłyszymy. Opiekę dydaktyczną i artystyczną nad nimi sprawowała przez dwa lata Pani Dorota Wnuczyńska – nauczycielka VISUAL ARTS w III LO w Gdyni.

Wiesław Kosakowski – Dyrektor III LO w Gdyni