CAS

CAS to trzyczęściowy moduł programowy, który jest obowiązkowy dla wszystkich uczniów klas matury międzynarodowej. W ramach CAS uczniowie biorą udział w różnych wybranych przez siebie zajęciach pozaszkolnych, przeznaczając minimum 50 godzin zegarowych na każdą część.

Creativity(kreatywność)

Uczniowie mogą wykorzystać, rozwinąć lub odkryć swoją wrażliwość artystyczną i wyobraźnię. Mogą uczyć się np. tańca, gry na instrumencie, malarstwa, rysunku, fotografii, gry aktorskiej w teatrach amatorskich, a podsumować prace w formie wystaw, spektakli, projektów. Ważna jest praca w grupie, a aktywność, którą podejmują uczniowie, powinna być nowa lub mieć nową formę. Można łączyć tę aktywność z wolontariatem.

Activity(ruch)

Głównym założeniem jest rozwój fizyczny i podejmowanie nowych form aktywności – wdrożenie do samodyscypliny, pokonywania własnych słabości, rozwoju zainteresowań. Można uprawiać sport, uczestniczyć w obozach wędrownych, turystycznych, sportowych, uzyskując przy tym np. kartę pływacką, patent żeglarski, tytuł ratownika.

Service(wolontariat)

Jest nie tylko pracą dla innych, ale i z innymi poprzez nawiązywanie kontaktów z poszczególnymi ludźmi lub grupami społecznymi, np. społecznością szkolną, lokalną lub znajdującą się poza granicami kraj. Można podjąć działania zależnie od potrzeb środowiska własnych predyspozycji: opiekować się starszymi ludźmi w ich domach lub w placówkach opieki społecznej, dziećmi w domach dziecka, w szkołach i przedszkolach integracyjnych, w hospicjach i szpitalach, w świetlicach socjoterapeutycznych itp.