Ładowanie

Sukces matematyków z Trójki w międzynarodowych zawodach matematycznych Náboj 2020

Odwołane w okresie wiosennym z powodu pandemii międzynarodowe zawody matematyczne Náboj 2020 zostały przeprowadzone zdalnie na początku grudnia 2020 roku. Wystartowało w nich prawie tysiąc szkolnych drużyn z różnych krajów Europy, w tym m.in. z : Austrii, Czech, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Węgier, Wielkiej Brytanii.

Znakomicie w zawodach zaprezentowali się uczniowie z klas matematycznych III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

I tak w kategorii JUNIOR zespół III LO w Gdyni w składzie: Jan Borowski, Marianna Gołębiewska, Bartłomiej Kojacz, Zuzanna Ossowska i Franciszek Witt zajął szóste miejsce w Europie i czwarte w Polsce ( pierwsze na Pomorzu ), a kolejny zespół z Gdyńskiej Trójki tworzony przez: Tymona Cichockiego, Bartłomieja Czarkowskiego, Krzysztofa Kujawę, Wojciecha Raczuka i Dominika Smatera zdobył 10 miejsce w Europie i 7 w Polsce ( drugie na Pomorzu ). Kolejne w tej kategorii dwie drużyny z III LO w Gdyni zajęły w tej wyjątkowej matematycznej rywalizacji miejsca: 67 i 68 ( skład drużyny z m-ca 67: Karol Grzegorzewski, Piotr Lange, Michał Masłowski, Olga Palikowska, Olaf Targowski, skład drużyny z m-ca 68: Anna Charamsa, Tomasz Ebertowski, Lena Idczak, Waldemar Lamandini, Igor Sobociński). W kategorii JUNIOR wystartowało aż 569 zespołów.

Z kolei w kategorii SENIOR w gronie 364 drużyn najwyższe miejsce z pomorskich zespołów, czyli XII w Europie i VII w Polsce zajęła także reprezentacja III LO w Gdyni w składzie: Justyna Palikowska, Mateusz Scharmach, Kajetan Lewandowski, Franciszek Sulima i Michał Wiliński. Kolejna drużyna z III LO zajęła XIX miejsce w Europie i XIII w Polsce ( drugie na Pomorzu ). Drużynę stanowili: Michał Sajkowski, Kacper Bober, Michał Kostyk, Mateusz Andryszak, Antoni Stachowski.

Matematyczne drużyny z Gdyńskiej Trójki uczestniczyły w zawodach NABOJ ( 11 XII 2020 ) korzystając z pomieszczeń swojego liceum i przestrzegając wszelkich przepisów sanitarnych obowiązujących obecnie w budynku szkolnym.

Poza drużynami z III LO w Gdyni w MATEMATYCZNYM NABOJU z woj. pomorskiego wystartowały reprezentacje następujących szkół: II LO Gdańsk, V LO Gdańsk, IX LO Gdańsk, XX LO Wejherowo, I LO Wejherowo,

Náboj to rozgrywane od 1998 roku bardzo interesujące zawody matematyczne dla młodzieży, które od 2005 roku mają status zawodów międzynarodowych.

Są to międzynarodowe zawody matematyczne dla pięcioosobowych drużyn reprezentujących swoją szkołę. Zawody trwają 120 minut, podczas których drużyny starają się rozwiązać jak najwięcej zadań.

Na początku zawodów każda drużyna otrzymuje sześć zadań. Gdy tylko drużyna poprawnie rozwiąże którekolwiek z zadań, otrzymuje nowe. Odpowiedzi na zadania zazwyczaj są numeryczne. Drużyna, która poprawnie rozwiąże najwięcej zadań, wygrywa.

Poziom trudności zadań jest odpowiedni zarówno dla uczniów niedoświadczonych w konkursach matematycznych, jak i uczniów, którzy już odnosili sukcesy w Olimpiadzie Matematycznej. Jest to osiągnięte dzięki ustawieniu zadań wraz ze wzrastającym poziomem trudności. Zadania różnią się znacząco od standardowych problemów szkolnych, które zazwyczaj wymagają tylko zastosowania znanej metody. Zadania w Náboju wymagają inwencji i pomysłowości. Sukces w zawodach nie zależy tylko od indywidualnych umiejętności zawodników, ale także od efektywnej współpracy całej drużyny. Celem jest pobudzenie wyobraźni, rozwijanie myślenia logicznego i ukazanie uczniom piękna matematyki.

Drużyny uczestniczą w trzech kategoriach – Juniorzy, Seniorzy i kategorii Open. W kategoriach Juniorzy i Seniorzy mogą brać udział drużyny składające się tylko z uczniów jednej szkoły średniej lub osoby, które były uczniami tej szkoły w roku szkolnym 2019/20. W kategorii Juniorzy nie mogą wystąpić uczniowie ostatniej klasy szkoły średniej ani osoby, które już ukończyły szkołę średnią. W kategorii Open mogą wystąpić drużyny składające się z dowolnych osób bez restrykcji dotyczących wieku czy szkoły.

źródło: https://math.naboj.org/?country=PL

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content