ExtremeBox – urządzenie do badań polarnych

Uczniowie Robert Miśkiewicz, Bartosz Kostarczyk oraz Jan Łubiński pracują nad projektem urządzenia do badań w warunkach ekstremalnych.

ExtremeBox – to autonomiczny system pomiarowy parametrów geofizycznych (temperatura, wilgotnosć i cisnienie) do zastosowań w warunkach ekstremalnych, w tym w warunkach polarnych.

Jest to innowacyjny, niespotykany dotychczas system wyróżniający się minimalnym zużyciem energii, tak by móc zbierać dane pomiarowe przez jak najdłuższy czas (wstępnie przyjęto 2 lata). Dzięki temu możliwe będzie zapisanie dziesiątek tysięcy pomiarów. Dodatkowo wyróżnia go nowatorski system komunikacji z użyciem systemu LoRaWAN, który pozwala na przesyłanie danych na duże odległości, a w późniejszych etapach nawet stworzenie całej sieci czujników komunikujących się z jednym lub wieloma odbiornikami.

Do budowy urządzenia wybrano najdokładniejsze czujniki o niskim budżecie energetycznym i finansowym. W projekcie uczniom pomagają dr Adam Nawrot oraz Pan Jakub Zdroik. Obudowa urządzenia jest drukowana na drukarce 3D Inventure ZORTRAX.