Ładowanie

Wybitne osiągnięcia biologiczno-chemiczne „Gdyńskiej Trójki”

Kwiecień br. zaowocował wieloma wybitnymi osiągnięciami uczennic oraz uczniów III LO w Gdyni zainteresowanych biologią, chemią, biotechnologią lub medycyną.

I tak, w przeprowadzonym 10.04.2021 r. finale polskiej edycji wyjątkowo trudnego Międzynarodowego Konkursu Wiedzy Neurobiologicznej BRAIN BEE czwarte miejsce w Polsce zajęła Wiktoria Szwedun, a na siódmym uplasowała się Dominika Sawicka (Międzynarodowy Konkurs BREIN BEE_dyplomy). Obie niezwykle uzdolnione biolożki są uczennicami z klasy biologiczno-chemicznej III LO w Gdyni i do Konkursu przygotowywały się pod opieką Pani Alicji Nowak – znakomitej n-lki biologii. Dwudziestu najlepszych z najlepszych biologów pochodzących z całej Polski podczas finału BRAIN BEE musiało wykazać się swoją wiedzą z zakresu neurobiologii, neuroanatomii, neurofizjologii, biochemii, medycyny (w tym diagnostyki medycznej) oraz farmakologii. O niezwykle wysokim poziomie konkursu świadczy fakt, iż osoby, które zajęły czołowe miejsca uzyskały ponad 80% możliwych do zdobycia punktów, odpowiadając na pytania przygotowane na poziomie uniwersyteckim.

Do finału III Olimpiady Wiedzy o Mózgu organizowanej przez Uniwersytet Medyczny w Szczecinie awans zdobyły: Maria Jankowska i Marta Starczewska oraz Zofia Lipka z klas drugich biol.-chem. Każda z uczennic ma już zapewniony tytuł finalistki tej olimpiady i stoi przed wielką szansą uzyskania tytułu laureatki podczas ścisłego finału, który zaplanowany jest na 24 kwietnia br.  Wybitnymi nauczycielkami biologii dziewcząt są Panie: Alicja Nowak (Marty i Marii) oraz Katarzyna Radzikowska (Zofii).

Najlepszy wynik w Polsce w zawodach okręgowych 50 Olimpiady Biologicznej uzyskał Jakub Rymarz, który wyprzedził prawie 700 najlepszych młodych biologów, a wśród nich swojego szkolnego kolegę Przemysława Miłosza. Obaj wytrawni znawcy biologii z Gdyńskiej Trójki awansowali do finału Olimpiady (łącznie 76 finalistów), który zostanie rozegrany od 22 do 25 kwietnia br. Uczniowie już mają zapewniony tytuł finalisty i zwolnienie z krajowego egzaminu maturalnego z biologii, a będą mieć podczas finału szansę na zdobycie tytułu laureata. Jakuba do Olimpiady przygotowywała Pani Alicja Nowak, a Przemka Pani Małgorzata Kupczyk-Skodowska – kolejna wybitna n-lka biologii w III LO w Gdyni.

III LO w Gdyni ma również swoich reprezentantów w finale LXVII Olimpiady Chemicznej, której ostateczne wyniki będą niebawem ogłoszone. W elitarnym gronie 99 najlepszych polskich chemików znaleźli się: Jakub Rymarz, Mateusz Wróblewski i Wiktor Zantowicz. Niewykluczone, że któryś z nich nawiąże do znakomitych osiągnięć Wojciecha Jankowskiego – absolwenta III LO, obecnie studenta Cambridge University, który zdobywał medale na międzynarodowych olimpiadach chemicznych. Do Olimpiady Chemicznej ww. uczniów przygotowywały świetne n-lki chemii w III LO – Panie: Justyna Raulin, a także Danuta Sadaj.

Serdecznie gratulujemy !!!
Wiesław Kosakowski-dyrektor III LO w Gdyni

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content