Ładowanie

Znakomite wyniki młodych naukowców z Gdyńskiej Trójki na Festiwalu Naukowym Explory.

W Olsztynie zakończył się 29 kwietnia br. regionalny Festiwal Naukowy Explory. Utalentowane młode osoby z województw warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego i śląskiego starały się o miejsce w krajowym finale Konkursu Explory. Gospodarzem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Do regionalnego etapu Konkursu Explory w Olsztynie zakwalifikowało się 26 projektów,  a do finału krajowego z olsztyńskiego etapu awans uzyskało  9 drużyn, w tym aż trzy drużyny z III Liceum Ogólnokształcacego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.

Jeremiasz Dados – „Elektroniczny system kontroli zażywania lekarstw EMUCS”
Igor Rusiecki, Artur Kamieniecki – „USV Czajka”
Robert Miśkiewicz, Bartłomiej Kostarczyk, Jan Łubiński – „ExtremeBox”

 

JEREMIASZ DADOS
Tytuł projektu:
Elektroniczny system kontroli zażywania lekarstw EMUCS,
o
piekun naukowy: Anna Rzepa

JEREMIASZ DADOS: „Pracuję na urządzeniem, którego zadaniem jest zapewnianie, że pacjenci będą brali przypisane im lekarstwa o odpowiednich porach oraz w odpowiednich dawkach.  Użycie EMUCS pozwala na oszczędzenie czasu, który pacjęci i ich rodziny poświęcają na organizacje tabletek każdego dnia, ponadto urządzenie eliminuje błąd ludzki z procesu. Z tego powodu z pewnością pomogłoby to seniorom zażywającym wiele lekarstw różnego typu każdego dnia. EMUCS przechowuje tabletki oraz dozuje je w odpowiedniej ilości o określonych przez pacjenta/opiekuna porach, uruchamiając alarm dźwiękowy. Akutalnie zbudowałem już pierwszy prototyp urządzenia, posiadający finalną wersję mechanizmu mechatronicznego oraz napisałem niezbędne oprogramowanie.”

ROBERT MIŚKIEWICZ, BARTŁOMIEJ KOSTARCZYK, JAN ŁUBIŃSKI
Tytuł projektu: Extreme Box

Opiekun naukowy: Jakub Zdroik, dr Adam Nawrot, Anna Rzepa

„Projekt rozpoczęto na potrzeby pomiarów parametrów geofizycznych, w tym meteorologicznych, które są prowadzone w miejscach trudno dostępnych lub nieosiągalnych dla konwencjonalnych stacji. Celem jest stworzenie wielofunkcyjnego systemu pomiarowego, używanego w warunkach ekstremalnych, działającego autonomicznie i przez jak najdłuższy czas. Wieloletnia współpraca z polskimi polarnikami, w tym z Panem dr. Adamem Nawrotem, zwróciła uwagę na problemy z pozyskiwaniem danych z długoterminowych obserwacji środowiska przyrodniczego w trudno – dostępnym terenie. Docelowe miejsce testowania to wyspa Spitsbergen. Po udanych testach na Spitsbergenie planowane jest przetestowanie systemu na Antarktydzie Wschodniej.”

IGOR RUSIECKI, ARTUR KAMIENIECKI
Tytuł projektu: USV „Czajka”

Opiekun naukowy: Zbigniew Usarek

„Projekt ,,USV Czajka” to odpowiedź na teraźniejszy problem kontroli czystości wód portowych, osadzona w warunkach przyszłości, to znaczy silnie zinformatyzowanego oraz zautomatyzowanego środowiska portowego. Projektu tego nie należy postrzegać jedynie jako kolejnego rodzaju drona, ale jako część większej układanki, której nazwa to „port przyszłości”. Port przyszłości będzie miejscem zdominowanym przez algorytmy, sztuczną inteligencję i wszelkiego rodzaju drony. Zadania tysięcy pracowników przejmą maszyny, w tym również zadania dotyczące ochrony środowiska. Nasz USV to mała i tania platforma, pozwalająca jednemu lub kilku operatorom nadzorować stan wody na terenie całego basenu portowego. Nasz dron sprawi, że ochrona środowiska wodnego będzie tańsza i skuteczniejsza.”

Konkurs Explory został stworzony z myślą o młodych osobach, które chcą rozwijać swoje talenty i zainteresowania, spotykać inspirujących rówieśników i poznać kulisy pracy badacza. Udział w Konkursie daje możliwość zaprezentowania pomysłów z różnych dziedzin nauki, jak również otrzymania wsparcia ze strony ekspertów oraz zaplanowania najbliższych etapów kariery zawodowej. Konkurs składa się z trzech etapów: zgłoszenia projektu, czyli wysłaniu formularza, udziału w regionalnych eliminacjach w czterech miastach Polski, odbywających się w ramach Festiwali Naukowych Explory oraz finału wszystkich wydarzeń podczas Gdynia Explory Week w dniach 20-21 października 2021.”

źródło: https://www.explory.pl/2021/naukowcy/

 

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content