Ładowanie

Zwycięzcy IV Pomorskich Mistrzostw Debat Oksfordzkich

IV Pomorskie Mistrzostwa Debat Oksfordzkich „Rethorica”
Czwarte zwycięstwo reprezentacji III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni

Przygotowywana przez Panią dr Annę Czernihowską-Tymoszyk reprezentacja mówczyń i mówców z gdyńskiej Trójki ma monopol na wygrywanie Pomorskich Mistrzostw Debat Oksfordzkich. Tak też było i w tym roku. Podczas tegorocznych Mistrzostw, w eliminacjach i w finale, tworzony przez: Maję Główczewską, Katarzynę Kucharską, Karolinę Skalską oraz Oliwera Wirkusa zespół z III LO w Gdyni pokonał wszystkie pozostałe zespoły z innych szkół pomorskich. Był to czwarty z rzędu triumf reprezentacji gdyńskiej Trójki w całej historii rozgrywania Mistrzostw.


Uczęszczający na zajęcia Szkolnego Koła Debat Oksfordzkich uczniowie i uczennice, po długich przygotowaniach merytorycznych i taktycznych, podczas przeprowadzonych zdalnie 27.11.2021 eliminacji znakomicie poradzili sobie z przedstawionymi przez organizatorów Mistrzostw tezami debat, które podejmowały tematykę kosmopolityzmu, obowiązkowej uniformizacji w szkołach oraz powołania jednoizbowego parlamentu w Polsce.

III LO w Gdyni wygrało wszystkie trzy debaty podczas pierwszego etapu Mistrzostw, a Maja Główczewska i Karolina Skalska zostały najlepszymi mówczyniami eliminacji w gronie kilkudziesięciu uczestników tego etapu.

Do etapu finałowego Mistrzostw awansowały 4 najlepsze zespoły. Finał odbył się 7 grudnia 2021r. w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Po bardzo emocjonującym i zwycięskim półfinale, podczas którego odbyła się debata na temat ponowienia strajku nauczycieli, zespół III LO w Gdyni awansował do finału. Teza finału była następująca: ,,Polscy sędziowie nie powinni zabierać w debacie publicznej głosu w sprawie reform sądownictwa w Polsce”.

W walce o pierwsze miejsce gdyński zespół pokonał drużynę z I LO w Tczewie. Indywidualnie zdecydowanie wyróżniła się Maja Główczewska, która została najlepszą mówczynią finału i całych Mistrzostw. Zwycięstwo w pomorskich debatach zapewniło drużynie III LO w Gdyni awans do etapu krajowego Pucharu Polski Debat Oksfordzkich.

Poza szkołami tworzącymi parę finałową w Mistrzostwach były reprezentowane także: I LO Gdańsk, II LO Gdańsk, IV LO Gdańsk, PSS Niedźwiednik, I LO Sopot, II LO Sopot, II LO Słupsk, V LO Wejherowo.

Honorowego patronatu Mistrzostwom udzielili: Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent  Miasta Gdańska. Partnerami organizatorów byli: Fundacja Ergo, Instytut Debaty Publicznej, Fundacja Edukacyjna G5, I LO Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności. Patronat medialny sprawowało Radio Gdańsk.

źródło fotografii: https://m.facebook.com/people/Pomorskie-Mistrzostwa-Debat-Oksfordzkich-Rhetorica/100063856260708/.

 

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content