Stypendialne żniwa utalentowanych uczennic i uczniów z Gdyńskiej Trójki

Minister Edukacji i Nauki oraz Marszałek Województwa Pomorskiego przyznali stypendia
za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku 2020/2021

W grudniu 2021 roku opublikowane zostały listy uczniów z woj. pomorskiego, którym przyznane zostały stypendia ministra właściwego do spraw oświaty (MEiN) za wybitne osiągnięcia w nauce w roku szkolnym 2020/21, w tym przede wszystkim w finałach ogólnopolskich lub międzynarodowych olimpiad i zawodów naukowych, przedmiotowych, interdyscyplinarnych albo sportowych (wysokość stypendium to 3000 zł).

Łącznie stypendia otrzymało 57 uczniów z Pomorza, w tym 44 ze szkół ponadpodstawowych (w tym 38 licealistów) oraz 13 ze szkół podstawowych.

W gronie stypendystów ze szkół ponadpodstawowych najliczniej jest reprezentowane III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (13 wyróżnionych stypendiami). Pozostałe stypendia uzyskali uczniowie z następujących szkół: III LO Gdańsk (4 stypendia), II LO Słupsk (4), V LO Gdańsk (3), XV LO Gdańsk (3), VI LO Gdynia (2), VII LO Gdańsk (2), XIX LO Gdańsk (2), Gdańskie Liceum Autonomiczne (2), Techników nr 1 Wejherowie (2), a po jednym stypendium: Technikum nr 1
w Chojnicach, Techn. Żywienia i Usług Gastronom. w Człuchowie, I LO CN-B w Gdańsku, Technikum Budowy Okrętów w Gdyni, Technikum Hotelarskie w Gdyni, I LO w Kościerzynie, V LO Wejherowie.

13 stypendystów Ministra z III LO w Gdyni to: Bartłomiej Czarkowski (informatyka, matematyka; także stypendysta Premiera RP-2021), Liwia Jarocka (szachy), Emil Kisielewicz (fizyka, matematyka), Zuzanna Ossowska (informatyka, matematyka), Justyna Palikowska (matematyka, informatyka), Mateusz Piotrowicz (geografia), Igor Rusiecki (innowacje technicz.), Jakub Rymarz (biologia, chemia), Mateusz Scharmach (matematyka, informatyka), Michał Wiliński (informatyka, matematyka), Oliwer Wirkus (ekonomia, przedsiębiorczość), Franciszek Witt (matematyka, informatyka), Magdalena Woyciechowska (kitesurfing).

Nieco wcześniej swoje stypendia za osiągnięcia w nauce (2500 zł) przyznał Marszałek Województwa Pomorskiego. Zdecydowanie mniej uczniów szkół ponadpodstawowych aniżeli w latach ubiegłych zasłużyło, w opinii Kapituły Stypendialnej, na wyróżnienie tym stypendium, bowiem otrzymało je zaledwie 14 uczniów i uczennic spośród 78 kandydatów mimo, że ich osiągnięcia były zdecydowanie większe od tych sprzed roku, czy też sprzed 2 i 3 lat….

W bardzo wąskim gronie stypendystów z całego woj. pomorskiego znaleźli się uczniowie jedynie
5 szkół ponadpodstawowych: III LO w Gdyni (8 stypendiów), Gdańskiego Liceum Autonomicznego (2), II LO w Słupsku (2), V LO w Gdańsku (1), Społecznego LO w Lęborku (1).

8 stypendystów Marszałka Województwa Pomorskiego z III LO w Gdyni to: Bartłomiej Czarkowski (informatyka, matematyka), Emil Kisielewicz (fizyka, matematyka), Zuzanna Ossowska (informatyka, matematyka), Justyna Palikowska (matematyka, informatyka), Mateusz Piotrowicz (geografia), Mateusz Scharmach (matematyka, informatyka), Oliwer Wirkus (ekonomia, przedsiębiorczość), Franciszek Witt (matematyka, informatyka).

Stypendium Marszałka zostali także wyróżnieni uczniowie szkoły muzycznej z Gdańska (4 osoby),
a także ponad 30 uczniów z pomorskich szkół podstawowych, z których 14 w roku szkolnym 2021/22 uczy się w III LO w Gdyni (wpłynęło prawie 160 wniosków od uczniów ze szkół podstawowych).