Ładowanie

Uczniowie gdyńskiej Trójki laureatami ODKRYĆ – Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców EUCYS

Uczniowie gdyńskiej Trójki laureatami ODKRYĆ – Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców EUCYS (European Union Contest for Young Scientists)

W Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego w dn. 1-2 IV 2022 odbyły się finały Konkursu ODKRYCIA, które są polską edycja Konkursu Unii Europejskiej dla Młodych Naukowców EUCYS (European Union Contest for Young Scientists), największego i najważniejszego konkursu uczniowskich prac badawczych w Europie, organizowanego przez Komisję Europejską od 1989 roku. Biorą w nim udział adepci nauki i konstruktorzy z Unii Europejskiej oraz krajów afiliowanych. Konkurs składa się z dwóch etapów: eliminacji krajowych, odbywających się co roku wiosną, oraz finałów międzynarodowych, organizowanych jesienią, każdego roku w innym europejskim mieście. Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci jest organizatorem EUCYS w Polsce od 1995 roku.

Głównymi bohaterami finałów Odkrycia 2022 są autorzy 18 prac i projektów naukowych – 27 młodych naukowców, którzy wiedzeni ciekawością świata i pasją przygotowali i opisali badania z tak odległych od siebie dziedzin, jak matematyka i biologia, chemia i nauki społeczne, informatyka i środowisko.

Dzięki konkursowi młodzi ludzie zainteresowani nauką mogą zaprezentować wyniki swoich badań ,skonsultować je z wybitnymi specjalistami, ale przede wszystkim spotkać innych pasjonatów nauki. Udział w Odkryciach – Polskiej Edycji EUCYS często staje się również przepustką do kariery. Dawni laureaci to dziś wyróżniający się studenci, doktoranci i pracownicy naukowi, pomysłodawcy innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych lub kadra menadżerska międzynarodowych firm.

Wśród laureatów tegorocznych Odkryć znaleźli się uczniowie III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (liceum 4-letnie): Bartosz Kostarczyk (mieszkaniec Gdańska), Jan Łubiński (mieszkaniec Gdyni) i Robert Miśkiewicz (mieszkaniec Emilianowa – wsi sołeckiej położonej w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim, w gminie Susz, którzy zaprojektowali i wykonali ExtremeBox. Reprezentanci gdyńskiej Trójki zdobyli II m-ce i nagrodę w wysokości 4000 złotych.

ExtremeBox to “Projekt rozpoczęty na potrzeby pomiarów parametrów geofizycznych, w tym meteorologicznych, które są prowadzone w miejscach trudno dostępnych lub nieosiągalnych dla konwencjonalnych stacji. Celem jest stworzenie wielofunkcyjnego systemu pomiarowego, używanego w warunkach ekstremalnych, działającego autonomicznie i przez jak najdłuższy czas. Wieloletnia współpraca z polskimi polarnikami, w tym z Panem dr. Adamem Nawrotem, zwróciła uwagę na problemy z pozyskiwaniem danych z długoterminowych obserwacji środowiska przyrodniczego w trudno dostępnym terenie. Docelowe miejsce testowania to wyspa Spitsbergen. Po udanych testach na Spitsbergenie planowane jest przetestowanie systemu na Antarktydzie Wschodniej.”

Bartek jest uczniem klasy III matematyczno-informatycznej, a Janek i Robert są uczniami klasy III matematyczno-fizycznej. Opiekę nad projektem uczniów sprawują : Jakub Zdroik, dr Adam Nawrot i Anna Rzepa.

źródło: https://fundusz.org/
źródło: https://www.lo3.gdynia.pl/

 

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content