Tutoring młodzieżowy – warsztaty zdalne dla uczniów

Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów na zdalne warsztaty na temat Tutoringu młodzieżowego w maju i na początku czerwca. Warsztaty są organizowane w ramach projektu „Gdyński Tutoring – Edukacja dla przyszłości. Tutoring uczniowski”,  odbywają się w formie zdalnej na platformie ZOOM.
Zapisy: annatrelinska@lo3.gdynia.pl , justynahorodecka-nowicka@lo3.gdynia.pl lub w bibliotece/czytelni.

Termin zapisów: jak najszybciej lub do 11.05 (ostatni termin spotkania nr 1 – 12.05, spotkania nr 2 – 13.05).

Szczegółowy harmonogram warsztatów można znaleźć tutaj

Po zapisaniu się uczeń otrzyma link do rejestracji. W informacji zwrotnej od Organizatora będzie do pobrania zgoda Rodzica/ Opiekuna prawnego, którą należy przesłać na podane adresy mailowe lub przynieść do biblioteki/ czytelni.

Tematy warsztatów:

1. Czym jest tutoring (w tym tutoring młodzieżowy)? Szanse i zagrożenia udziału w procesie w różnych rolach.
Prowadzący: PAWEŁ PŁOSKI

2. Komunikacja oparta na szacunku i empatii – w relacji do tutora oraz własnego środowiska (tutoring młodzieżowy)
Prowadząca: ANNA KIERBEDŹ

3. Określanie własnych potrzeb oraz praca na mocnych stronach.
Prowadząca:DOMINIKA WYSZYŃSKA

4. Ja jako tutor – obszary i zasady działania.
Prowadzący: ŁUKASZ WYSZYŃSKI

„Tutorzy młodzieżowi wspierają młodszych kolegów i koleżanki w odnalezieniu się w nowym i zmieniającym się środowisku szkolnym, pomagają w zaadaptowaniu się i w pełnym korzystaniu z możliwości rozwojowych dostępnych w szkole. Kształtują u młodszych koleżanek i kolegów następujące kompetencje:

• umiejętność wyrażania swoich uczuć, myśli, opinii nie naruszający godności drugiej osoby;
  • budowanie relacji z innymi;
  • otwartość na uczenie się; otwartość na nową wiedzę oraz zadania umożliwiające jej zdobycie;
  • umiejętność rozumienia emocji własnych i innych oraz wykazywanie troski i zrozumienia wobec przeżywanych emocji przez innych,
  • komunikacja bez agresji,
  • pewność siebie i wiara w swoje możliwości.

źródło: Instytut Tutoringu Młodzieżowego https://www.instytuttutoringuszkolnego.pl/oferta/tutoring-mlodziezowy , dostęp: 29.04.2022

Gorąco zachęcamy do udziału  w spotkaniach. Idea tutoringu młodzieżowego jest sprawdzoną metodą wsparcia rówieśniczego. Proponowane warsztaty mogą być jednak ubogacające nie tylko dla osób, które chciałyby poznać ideę tutoringu i zostać tutorami młodzieżowymi. Jeżeli chcesz lepiej poznać swoje zasoby, mocne strony, poznać ciekawych ludzi i zdobyć nowe doświadczenie – te warsztaty są dla także Ciebie.  Zapraszamy!

źródło obrazka wyróżniającego: https://www.radiojura.pl/czestochowska-sp-38-jest-pierwsza-polska-podstawowka-ktora-wprowadzila-tutoring-mlodziezowy.html; fot. pixabay.com