Ładowanie

Zawody finałowe XLVIII Olimpiady Geograficznej w III LO w Gdyni

Gdynia gościła najlepszych w Polsce geografów
Zawody finałowe XLVIII Olimpiady Geograficznej

W dn. 21-24.04.2022 w III LO im. Marynarki Wojennej w Gdyni odbyły się zawody finałowe XLVIII Olimpiady Geograficznej pod patronatem honorowym dr. Wojciecha Szczurka- Prezydenta Gdyni.

Do finału Olimpiady (III etap) w wyniku eliminacji szkolnych (I etap), a następnie okręgowych (II etap) zakwalifikowanych zostało 125 uczennic i uczniów z kilkudziesięciu szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych z całej Polski. Najlepsi geografowie zostali wyłonieni spośród kilkunastu setek uczniów, którzy wystartowali w Olimpiadzie (I etap). Wśród nich było 7 reprezentantów z województwa pomorskiego, w tym: 4 z III LO w Gdyni oraz po 1 z: I LO w Wejherowie, I LO w Słupsku i Gdańskiego Liceum Autonomicznego.

Na olimpijskie zmagania w Gdyni złożyły się m.in. kilkugodzinny test (22 IV), konkurs terenowy (22 IV), rejs statkiem po gdyńskim porcie oraz całodniowa wycieczka geograficzna po terenie Kosakowa i Gdyni zakończona warsztatami geologicznymi przy brzegu klifowym Kępy Redłowskiej (23 IV), część ustna w auli III LO z udziałem dwudziestu pięciu zawodników najlepszych w części pisemnej (24IV).

Ponadto w godzinach wieczornych przez trzy dni trwania Olimpiady w auli gdyńskiej Trójki zawodnicy oraz ich opiekunowie – nauczyciele brali udział w licznych wykładach z zakresu: geografii, geologii, klimatologii, urbanistyki, architektury, a także wykorzystania najnowocześniejszych technologii w badaniach geograficznych oraz nauczaniu geografii w szkołach różnego typu.

Jury zawodów tworzyli wybitni naukowcy, m.in. z: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Polskiej Akademii Nauk.

W niedzielę 24 IV podczas uroczystości zakończenia Olimpiady zostały ogłoszone jej wyniki. Zwycięzcą tegorocznej Olimpiady został Piotr Zatwarnicki z III LO w Opolu. Drugie miejsce zajął Krzysztof Stasiak (LO im. Jana III Sobieskiego w Lublinie), a trzecie Wojciech Guranowski (I LO w Poznaniu).

Spośród pomorskich uczniów najlepiej zaprezentował się ADAM GRZYB z klasy pierwszej matematyczno-geograficznej III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, który finale 48. Olimpiady Geograficznej został laureatem VI m-ca i zakwalifikował się na obóz naukowy dla 10 geografów mający wyłonić reprezentację Polski na XVIII Międzynarodową Olimpiadę Geograficzną w Paryżu oraz na VIII Bałtycką Olimpiadę Geograficzną w Kownie. Pozostali reprezentanci Pomorza zdobyli tytuły finalistów, w tym z gdyńskiej Trójki: Zuzanna Chaniewska, Szymon Tułodziecki, Maciej Głogowski (wszyscy z klas matematyczno-geograficznych).

Laureaci 48. OLIMPIADY GEOGRAFICZNEJ

Nagrody najlepszym olimpijczykom wręczali m.in.: Małgorzata Bielang – Pomorski Kurator Oświaty (Nagroda im. Prof. Krystyny Tomaszewskiej – znakomitej nauczycielki geografii, uczyła m.in. w III LO w Gdyni – dla najlepszego laureata z Pomorza), Joanna Zielińska – Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni (Nagroda Prezydenta Gdyni dla zdobywcy I m-ca).

Trzech najlepszych geografów otrzymało specjalne nagrody od Inspektora Marynarki Wojennej kontradmirała Jarosława Ziemiańskiego.

Nagrodę im. Prof. Krystyny Tomczyk (wybitnej nauczycielki geografii w VI LO w Gdyni) dla najlepszej laureatki otrzymała Anna Zientek z VIII LO w Poznaniu. Nagrodę wręczyła Pani Ewa Śliwińska – dyr. VI LO w Gdyni.

Nagroda im. Swena Norwisza dla najmłodszego uczestnika Olimpiady przypadła w udziale Janowi Strzeleckiemu z I klasy XIV LO w Warszawie. Nagrodę tę wręczyli Państwo Grażyna i Krystian Norwiszowie, których Fundacja im. Swena Norwisza przez ponad 20 lat wspierała najlepszych geografów-uczniów III LO fundując m.in. każdego roku Stypendium Swendroma upamiętniające ich tragicznie zmarłego syna – przed laty ucznia III LO w Gdyni i uczestnika olimpiad geograficznych.

Zawody finałowe zaszczycili swoją obecnością także : Wiceprezydent Gdyni Michał Guć, Naczelnik Wydziału Edukacji UMG – Krystyna Przyborowska i Dyrektor Kuratorium Oświaty – dr Jerzy Wiśniewski.

Olimpiadzie towarzyszyły odbywające się m.in. w auli III LO w Gdyni trzydniowe warsztaty naukowo-dydaktyczne dla kilkudziesięciu nauczycieli geografii z całej Polski. W sobotę 23 IV br. uczestnicy warsztatów wzięli udział w zajęciach terenowych i wycieczce geograficzno-historycznej na terenie Żuław Wiślanych. Zawody finałowe kolejnej, XLIX Olimpiady Geograficznej, odbędą się w Katowicach. Ponadto 

Na zakończenie gdyńskiej Olimpiady Wiesław Kosakowski-dyr. III LO w Gdyni powiedział po kaszubsku:

Dobri dzéń. Tczëwôrtny geògrafòwie. I ti młodszi, i ti kąsk starszi. Lubòtny òlimpijczicë, wiôldżé Bóg zapłac za nadzwëkòwò miłé òdwiedzenié Gdini – nôbarżi mòrsczégò miasta w Pòlsce. Jem rôd, że jô mógł waju gòscëc w gdińsczi trójce. Serdeczno winszëjã bëlnëch òlimpijsczich rezultatów dobiwcóm i finalistóm. Òlimpiada w Gdini sã kùńczi. Za rok widzymë sã w Katowicach. Tej do ùzdrzeniô na Szląskù”,
a następnie po śląsku:

Szczyńść Boże ! Moi roztomili geografiorze, rechtory łod geografije a szkolorze ! Fest żech jest rad za tyn gryfny byzuch w Gdyni – najbardzij morskie miasto we całkij Polsce. Fest fajnie było wos gościć w liceum numer trzi. Z całkiygo serca winszuja wom pierońsko dobrych wyników. Na bezrok widzymy sie we Katowicach na Ślónsku ! Pyrsk ! „

Ponadto powiedział, że zgadza się z opinią, iż matematyka jest królową nauk. Jednakże geografia niewątpliwie jest tych nauk cesarzową !!! A zmieniając nieco łacińską sentencję przypisywaną Plutarchowi stwierdził: „Vivere Non Est Necesse, Geographia Necesse Est”.

Wiesław Kosakowski – dyrektor III LO w Gdyni, nauczyciel geografii-profesor oświaty, finalista III Olimp.Geograf.- 1977 r (opiekun naukowy: prof. Krystyna Tomczyk).

 

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content