Ładowanie

„Majowa” maturalna sesja egzaminacyjna w Gdyńskiej Trójce rozpoczęła się już 28 kwietnia 2022 r.

W czwartek 28 kwietnia o godz. 8.30 egzaminem pisemnym z fizyki rozpoczęła się w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni tegoroczna sesja maturalna, która będzie trwać do 23 maja. W gdyńskiej Trójce do matury przystępuje 203 jej tegorocznych absolwentów: 163 do matury krajowej i 40 do matury międzynarodowej, której sesja rozpoczęła się właśnie 28 kwietnia. Nad pierwszą z tych matur nadzór formalny sprawuje Centralna Komisja Egzaminacyjna w Warszawie poprzez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Gdańsku, a ta druga nadzorowana jest przez Organizację Matury Międzynarodowej-International Baccalaureate Organization-IBO (Biuro Europejskie w Hadze, Niderlandy).

Z uwagi na swoje sukcesy olimpijskie 28 tegorocznych absolwentów III LO w Gdyni uzyskało prawo do zwolnienia z jednego lub dwóch egzaminów na maturze krajowej. Aż 8 absolwentów jest zwolnionych z egzaminu z informatyki, 4 z języka polskiego (poziom podstawowy i rozszerzony), 4 z geografii, 3 z matematyki (oba poziomy), po 2 z historii oraz języka niemieckiego oraz po 1 z: biologii, chemii, filozofii, fizyki, języka angielskiego.

Kolejnych 8 absolwentów-olimpijczyków przystępujących do matury międzynarodowej nie będzie zwolnionych z żadnego egzaminu, bowiem przepisy IBO na to nie pozwalają, a dotyczy to: j.angielskiego (3 osoby), filozofii (2), geografii (2) oraz j.polskiego (1).

Do bardzo interesującej „konfrontacji” maturalnej dojdzie w środę 4 maja kiedy swoją sesję egzaminacyjną rozpoczną maturzyści krajowi (CKE). W tym dniu o godz. 8:30 w auli szkolnej maturzyści międzynarodowi w ramach pisemnego egzaminu z języka polskiego przystąpią do rozwiązywania zadań przygotowanych przez IBO (poziom standardowy-standard level-SL i poziom rozszerzony-higher level-HL), a pół godziny później, tj. o godz. 9:00, w sali gimnastycznej oraz w kilku mniejszych salach maturzyści krajowi zaczną, także w ramach pisemnego egzaminu z języka polskiego (poziom podstawowy), rozwiązywać zadania przygotowane przez CKE.

Porównywanie arkuszy, w tym poziomu wymagań, obu typów egzaminów zawsze jest niezwykle interesujące nie tylko dla polonistów. To samo dotyczy innych przedmiotów.

Sesja matury międzynarodowej-IBO potrwa do 20 maja i zakończy się egzaminem z języka francuskiego, a sesja matury krajowej-CKE zakończy się w poniedziałek 23 maja egzaminami z przedmiotów nauczanych dwujęzycznie (w III LO po polsku i w języku angielskim).

Absolwenci III LO w Gdyni przystępujący do obu matur wyniki swoich egzaminów poznają 5 lipca 2022 z tym, że maturzyści krajowi o godz. 12:00, a maturzyści międzynarodowi o godz. 15:30.

Przeprowadzenie dwóch rodzajów egzaminów maturalnych w tym samym czasie jest bardzo dużym wyzwaniem organizacyjnym dla dyrekcji i nauczycieli gdyńskiej Trójki. Główną salą egzaminacyjną dla „ajbików” (od IB – international baccalaureate ) jest aula szkolna, a dla maturzystów krajowych – sala gimnastyczna.

Każdy ze zdających maturę IBO musi przystąpić do 2 lub 3 egzaminów pisemnych z co najmniej z 6 przedmiotów, w tym obowiązkowo z matematyki oraz co najmniej z jednego przedmiotu z grupy tworzonej przez: chemię, fizykę i biologię. W III LO w Gdyni międzynarodowi maturzyści zdają egzaminy z takich przedmiotów jak: matematyka (obowiązkowa dla wszystkich), filozofia, geografia, historia, fizyka, biologia, chemia, j.polski, j.niem.,j.franc.,j.ang oraz sztuki wizualne – VISUAL ARTS. Językiem egzaminu jest język angielski. Jest to jeden z trzech wykładowych języków w szkołach IBO obok francuskiego i hiszpańskiego. Łącznie w egzaminacyjnej sesji maturalnej każdy „ajbik” przystępuje obowiązkowo do 14 lub 18 egzaminów pisemnych. Arkusze egzaminacyjne rozwiązane przez zdających wysyłane są pocztą kurierską do ekspertów wskazanych przez IBO w wielu różnych regionach całej kuli ziemskiej.

Wyniki egzaminów IB szkoła w Gdyni otrzyma elektronicznie z Centrum Egzaminacyjnego IBO w Cardiff w Wlk. Brytanii w dn. 5 lipca o godz. 15.30 czasu GMT (czas na południku zerowym). Tak jest każdego roku.

Dyplomy matury międzynarodowej przesyłane są w sierpniu, a wręczane uroczyście w III LO w Gdyni na początku września. Obowiązująca w IBO procedura przekazywania dyplomów maturalnych IBO w żadnym wypadku nie utrudnia absolwentom szkół IBO rekrutacji na studia, bowiem Centrum Egzaminacyjne IBO w Cardiff wysyła elektronicznie w dn. 5 lipca wyniki matury międzynarodowej do wszystkich, wskazanych przez zdającego egzamin, uczelni wyższych na świecie, w tym także do tych polskich uczelni, które prowadzą rekrutację elektroniczną.

Polscy międzynarodowi maturzyści osiągają bardzo dobre wyniki na egzaminie IBO. W GDYŃSKIEJ TRÓJCE średnia z wyników od lat wynosi od 36 do 39 pkt. na 45 pkt. możliwych do zdobycia, czyli kształtuje się na poziomie ok. 85% ze wszystkich przedmiotów. Od momentu przeprowadzenia w 1995 roku pierwszego w historii III LO w Gdyni oraz polskiej oświaty egzaminu matury międzynarodowej ponad 10 uczniów z „Gdyńskiej Trójki” zdobyło maksymalną liczbę punktów tj. 45/45. Każdego roku na całym świecie tylko nielicznym spośród ponad stu kilkudziesięciu tysięcy zdających maturę międzynarodową udaje się uzyskać taki wynik.

Większość z absolwentów z klas IBO w III LO w Gdyni kontynuuje swoją dalszą edukację na renomowanych polskich uczelniach , a także na znanych i uznanych uczelniach poza granicami Polski (Edynburg, Londyn, Oksford, Cambridge, Sorbona, Brema, Berlin, Madryt, Utrecht, Rotterdam, Kopenhaga). Wielu z nich , z uwagi na świetnie zdane egzaminy SAT oraz inne osiągnięcia szkolne /np. w olimpiadach naukowych, otrzymało stypendia naukowe, w wysokości ponad 45 000 USD rocznie, z takich uczelni amerykańskich jak : MIT – Massachussetts Institute of Technology, Harvard, Yale, Columbia Univ., CALTECH.

Absolwenci z klasy IBO z III LO w Gdyni obierają różne dalsze geograficzno-akademickie kierunki kształcenia, a przyjeżdżają do Gdyni by podjąć naukę w III LO z całej Polski: Ustrzyki Górne, Katowice, Tarnów, Poznań, Warszawa, Kraków, Białystok, Szczecin, Zielona Góra , Bydgoszcz, Stalowa Wola, Rzeszów, Suwałki, Koszalin, Łódź, Radom.

Przyjęcie 2 polskich ogólniaków w 1993 roku do rodziny szkół IBO zapoczątkowało znakomitą promocję języka polskiego na świecie. Przed 1993 r. język polski na maturze międzynarodowej zdawało rocznie kilka lub kilkanaście osób, a obecnie język polski, zdawany w szkołach IBO zlokalizowanych nie tylko w Polsce, jest jednym z najczęściej wybieranych na maturze IBO języków – jako język ojczysty i jako język obcy.

Należy podkreślić, że doświadczenia pierwszych w Polsce szkół IBO, tj. III LO w Gdyni oraz XXXIII LO w Warszawie, były wykorzystywane podczas przygotowań do wprowadzenia i zmiany ogólnokrajowego egzaminu maturalnego w Polsce, co ostatecznie nastąpiło w 2005 roku.

Wiesław Kosakowski – dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego
im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
oraz Gdyńskiej Szkoły Matury Międzynarodowej nr 0704

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content