XXVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży w gmachu Sejmu R.P. w Warszawie

Kuratorium Oświaty w Gdańsku

1 czerwca 2022 roku odbyła się XXVIII sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży w gmachu Sejmu R.P. w Warszawie.
Temat tegorocznej sesji Sejmu DiM brzmiał: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki”.

Naszą szkołę reprezentowali: Jan Górecki, Nikodem Geraszek, Piotr Lange i Łukasz Sienkiewicz.

Najlepsze prace młodzieży zostały nagrodzone udziałem 1 czerwca 2022 roku w XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Województwo pomorskie reprezentowało 22 uczestników – uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. W obradach sesji Sejmu DiM uczestniczyli zaproszeni goście: Sekretarz Stanu w MEiN Pan Włodzimierz Bernacki, Rzecznik Praw Dziecka Pan Mikołaj Pawlak oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Pan Karol Nawrocki.
Młodych uczestników XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży przywitała Marszałek Sejmu Pani Elżbieta Witek.

Sekretarz Stanu w MEiN Pan Włodzimierz Bernacki podczas sesji Sejmu DiM przedstawił uczestnikom sesji Sejmu DiM planowane zmiany w przedmiocie „Edukacja dla bezpieczeństwa”. Omówił proponowane zmiany w treści nauczania ww. przedmiotu, wskazując, iż będą one uzupełnione o nabywanie umiejętności strzeleckich w szkołach ponadpodstawowych, natomiast w klasie VIII szkoły podstawowej ww. umiejętności będą realizowane na poziomie teoretycznym i udzielał odpowiedzi na zadawane pytania przez posłanki i posłów Sejmu DiM. XXVIII sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży prowadziła marszałek Wiktoria Mielniczek – uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Nysie oraz dwóch marszałków Sejmu DiM przy merytorycznym wsparciu Marszałków Sejmu R.P. Podczas obrad posłanki i posłowie Sejmu DiM zwracali uwagę na konieczność rozpowszechniania wiedzy historycznej o żołnierzach Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, przyjęli uchwałę dotyczącą popularyzowania wartości i dziedzictwa historycznego tych żołnierzy.

Celem XXVIII sesji Sejmu DiM było upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach historycznych i bohaterach regionalnych oraz ich znaczeniu dla historii i tożsamości narodowej. Uczestnicy sesji Sejmu DiM zwracali uwagę na regionalny aspekt dziedzictwa historycznego żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.
Organizatorem wyjazdu na sesję XXVIII Sejmu Dzieci i Młodzieży dla młodzieży województwa pomorskiego było Kuratorium Oświaty w Gdańsku, opiekunami ze strony Kuratorium byli wizytatorzy: Hanna Szyszka i Marek Nowicki. Opiekunowie młodzieży pomorskiej podkreślili, iż posłanki i posłowie Sejmu DiM województwa pomorskiego wykazali się wysoką kulturą osobistą, godnie reprezentowali swoje szkoły. Pani Małgorzata Bielang – Pomorski Kurator Oświaty za pośrednictwem opiekuna Kuratorium przekazała życzenia posłankom i posłom Sejmu DiM województwa pomorskiego z okazji Dnia Dziecka, życzyła młodzieży pomorskiej bardzo dobrych wyników w nauce w roku szkolnym 2021/2022.

Tabela wyników