Ładowanie

Międzynarodowe Zawody Matematyczne NABOJ 2022

Międzynarodowe zawody matematyczne Náboj 2022 zostały przeprowadzone na początku wiosny br.. Wystartowało w nich ponad tysiąc szkolnych drużyn z różnych krajów Europy, w tym m.in. z : Austrii, Czech, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Węgier, Wielkiej Brytanii.
Znakomicie w zawodach zaprezentowali się uczniowie z klas matematycznych III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni.
I tak w kategorii SENIOR najlepszy zespół III LO w Gdyni w składzie: Tymon Cichocki, Bartłomiej Czarkowski, Wojciech Raczuk, Marianna Gołębiewska, Franciszek Witt zdobył 3 miejsce w Europie i 3 w Polsce (pierwsze na Pomorzu). W kategorii SENIOR wystartowały aż 622 zespoły.
Z kolei w kategorii JUNIOR w gronie 712 drużyn najwyższe miejsce z pomorskich zespołów, a VIII m-ce w Europie i VIII w Polsce zajęła także reprezentacja III LO w Gdyni w składzie: Mateusz Kussowski, Igor Sobociński, Olaf Targowski, Magdalena Gdanietz, Tymoteusz Rogacki.
Náboj to rozgrywane od 1998 roku bardzo interesujące zawody matematyczne dla młodzieży, które od 2005 roku mają status zawodów międzynarodowych.
Są to międzynarodowe zawody matematyczne dla pięcioosobowych drużyn reprezentujących swoją szkołę. Zawody trwają 120 minut, podczas których drużyny starają się rozwiązać jak najwięcej zadań.
Na początku zawodów każda drużyna otrzymuje sześć zadań. Gdy tylko drużyna poprawnie rozwiąże którekolwiek z zadań, otrzymuje nowe. Odpowiedzi na zadania zazwyczaj są numeryczne. Drużyna, która poprawnie rozwiąże najwięcej zadań, wygrywa.
Poziom trudności zadań jest odpowiedni zarówno dla uczniów niedoświadczonych w konkursach matematycznych, jak i uczniów, którzy już odnosili sukcesy w Olimpiadzie Matematycznej. Jest to osiągnięte dzięki ustawieniu zadań wraz ze wzrastającym poziomem trudności. Zadania różnią się znacząco od standardowych problemów szkolnych, które zazwyczaj wymagają tylko zastosowania znanej metody. Zadania w Náboju wymagają inwencji i pomysłowości. Sukces w zawodach nie zależy tylko od indywidualnych umiejętności zawodników, ale także od efektywnej współpracy całej drużyny. Celem jest pobudzenie wyobraźni, rozwijanie myślenia logicznego i ukazanie uczniom piękna matematyki.

Drużyny uczestniczą w trzech kategoriach – Juniorzy, Seniorzy i kategorii Open. W kategoriach Juniorzy i Seniorzy mogą brać udział drużyny składające się tylko z uczniów jednej szkoły średniej lub osoby, które były uczniami tej szkoły w roku szkolnym 2019/20. W kategorii Juniorzy nie mogą wystąpić uczniowie ostatniej klasy szkoły średniej ani osoby, które już ukończyły szkołę średnią. W kategorii Open mogą wystąpić drużyny składające się z dowolnych osób bez restrykcji dotyczących wieku czy szkoły.

ŹRÓDŁO: https://math.naboj.org/?country=PL

 

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content