Wielki Finał VI Edycji Pomorskich Meczów Matematycznych

Wielki Finał VI Edycji Pomorskich Meczów Matematycznych, w kategorii Szkół Ponadpodstawowych odbył się w czwartek, 9 czerwca 2022 r. na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Na mecz przyjechały drużyny z dwóch szkół:
III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Gdyni
Zadania były naprawdę wymagające i ich rozwiązywanie przy tablicy wymagało naprawdę stalowych nerwów. Przy tych wszystkich emocjach atmosfera była jednak wspaniała!
Zwycięstwo przypadło drużynie III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (opiekun naukowy: Wojciech Tomalczyk, n-l matematyki, profesor oświaty)

W drodze do finału drużyna matematyków GDYŃSKIEJ TRÓJKI w fazie grupowej pokonała kolejno: I LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Wejherowie (58 : -1), XIV Liceum Ogólnokształcące w Gdyni z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika (63:3) oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Gdyni (40:39), a w półfinale II Liceum Ogólnokształcące w Gdańsku (36:26).

W wielkim finale III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni pokonało Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Gdyni, zdobyło PUCHAR oraz MATEMATYCZNE MISTRZOSTWO POMORZA.

W rozgrywkach udział wzięły 10-osobowe drużyny reprezentujące szkołę (przy czym w każdym meczu brać udział mogą inni uczniowie!) . Każdy mecz składa się z dwóch części: w pierwszej drużyny przygotowują się – w ciągu godziny rozwiązują zestaw 10 zadań (takich samych dla obu drużyn); w drugiej zadają sobie nawzajem po cztery zadania (z zestawu, nad którym pracowali w pierwszej części). Zadania punktowane są przez jury. Zadania są różne, łatwe i nieco trudniejsze, unikamy zadań bardzo trudnych! Wszystkie mają na celu wyeksponowanie trudnej sztuki argumentacji – uzasadnienia podanego rozwiązania.