Ładowanie

Podium dla znawców finansów i ekonomii z GDYŃSKIEJ TRÓJKI

FINAŁ IV TURNIEJU „SUKCES NA BANK”

SUKCES NA BANK to ogólnopolski turniej wiedzy o finansach i ekonomii skierowany do uczniów szkół średnich (liceów i techników). W turnieju wzięły udział szkoły (kilkaset) ze wszystkich województw w Polsce – każda zgłoszona szkoła wystawiła pięcioosobową reprezentację.

Na podstawie dwóch etapów rozgrywek (odbywających się za pomocą testu online) wyłonionych zostało 16 najlepszych w całej Polsce drużyn, które zaprezentowały się w finale ogólnokrajowym w siedzibie TVP w Bydgoszczy w siedmioodcinkowym teleturnieju transmitowanym w każdą sobotę lipca i sierpnia (do 12 VIII) w TVP3.

Wśród 16 finalistów znalazła się drużyna z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Drużyna z Gdyni po emocjonującym ćwierćfinale awansowała do półfinału, w którym zmierzyła się z drużynami z: Zespołu Szkół Ekonomicznych im. W.Stysia w Świdnicy, Technikum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle oraz Zespół Szkół im. S. Staszica w Nakle nad Notecią.

Dzięki znakomitemu przygotowaniu zespół GDYŃSKIEJ TRÓJKI uzyskał awans do ścisłego finału, w którym zmierzył się z drużynami z: Technikum Organizacji i Zarządzania w Zespole Szkół nr 8 w Szczecinie, Wojskowego Ogólnokształcącego Liceum Informatycznego w Warszawie, Technikum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle.

Ostatecznie drużyna z III LO w Gdyni zajęła trzecie miejsce w Polsce. Poza dyplomami oraz nagrodami pieniężnymi laureaci trzeciego miejsca otrzymali cenne nagrody rzeczowe.

Zespół z III LO w Gdyni tworzyli: Oliwer Wirkus i Jędrzej Jeliński z klasy III matematyczno-geograficznej, Natalia Bylińska z klasy III biologiczno-chemicznej, Oskar Wachek z klasy III matury międzynarodowej, Maja Telszewska z klasy II matematyczno-polonistycznej. Opiekunem drużyny była prof. Anita Fabrycka, znakomita nauczycielka przedsiębiorczości III LO w Gdyni.

Podczas całego wieloetapowego turnieju uczniowie musieli wykazać się wiedzą z bardzo wielu różnych dziedzin ekonomii, a także podejmować dobre decyzje strategiczne, które umożliwiły im zdobywanie jak największej ilości punktów. Zmierzyli się także z pytaniami z następujących zagadnień: historia i teoria ekonomii, podatki, ubezpieczenia, rynek finansowy, światowa i polska gospodarka, giełda, banki i instytucje nadzoru bankowego, charakterystyka produktów finansowych oraz wiele innych. W turnieju, oprócz szerokiej wiedzy ekonomicznej uczniów, bardzo dużą rolę odgrywała umiejętność opracowania celnej strategii zarządzania „budżetem” punktowym oraz zdolność rozpoznania swoich silnych i słabszych stron – zapewniło to dynamiczną rozgrywkę oraz rywalizację między drużynami.

Taka forma zawodów edukuje i sprawdza wiedzę, a także zapewnia rozrywkę – zarówno uczestnikom turnieju, jak i osobom kibicującym im przed ekranami telewizorów. W każdym odcinku teleturnieju w studiu obecna była komisja ekspertów, którzy czuwali nad przebiegiem rozgrywek, a także objaśniali i komentowali trudne lub ciekawe pytania.

Przesłanką do stworzenia projektu SUKCES NA BANK były wyniki badań, które wskazywały na to, że wielu Polaków ma istotne braki z zakresu wiedzy ekonomicznej. Jak wynika z „Badania świadomości i wiedzy ekonomicznej Polaków” przeprowadzonego przez Narodowy Bank Polski w 2020 r, samoocena wiedzy ekonomicznej Polaków jest dość niska – tylko 8% uważa, że ich wiedza jest raczej duża. Szczególnie niekorzystnie wypadają młodzi respondenci (poniżej 24 roku życia). Turniej ma za zadanie zachęcenie polskiej młodzieży szkolnej do poszerzania wiedzy w tym zakresie, a rozrywkowa forma i nagrody mają podnieść atrakcyjność projektu w oczach uczniów i nauczycieli.

W poszczególnych edycjach turnieju uczestniczyło dobrze ponad 1000 uczniów reprezentujących kilkuset szkół z całej Polski, wśród nich również licea i technika z czołówek rankingów szkół średnich.

Organizatorem turnieju jest Fundacja BIT MASTERS. Projekt realizowany jest z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

www.vod.tvp.pl/video/sukces-na-bank,odc-28,61281454 

https://www.youtube.com/watch?v=BShamxBWGY4

https://pl-pl.facebook.com/SukcesNaBank/

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content