Konferencja Regionalna Matematyków w III LO w Gdyni

Warsztaty dydaktyczne nauczycieli matematyki z Pomorza w III LO w Gdyni

W sobotę 22 października br. kilkudziesięciu nauczycieli z pomorskich szkół, głównie z Trójmiasta, uczestniczyło w wykładach i warsztatach zorganizowanych w ramach Pomorskiej Konferencji Regionalnej dla Nauczycieli Matematyki. Miejscem Konferencji było III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni (aula i sale dydaktyczne). Grono organizatorów tworzyły instytucje: Koło Pomorskie Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki-SNM, III LO w Gdyni, Urząd Miasta Gdyni oraz Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli-GODN.

Konferencję swoją obecnością zaszczyciła Pani Joanna Zielińska – Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni (nauczycielka matematyki), a wykład inauguracyjny pt. „Zanim wymyślono dowody” wygłosił Pan dr hab. Antoni Augustynowicz, prof. Uniwersytetu Gdańskiego.

Podczas pozostałych wykładów oraz w ramach konferencyjnych warsztatów, pomorscy nauczyciele matematyki uczyli się „Jak wkręcić ucznia w matematykę i przygotować do matury” (tytuł warsztatu) oraz uczestniczyli w warsztatach poświęconych łączeniu matematyki ze sztuką składania papieru – origami, a także mieli możliwość zapoznać się (kolejne warsztaty) z różnymi stylami nauczania matematyki w amerykańskich szkołach (grywalizacja, nauczanie oparte na projektach, codzienne zastosowania matematyki, łączenie matematyki ze sztuką). Tytuły innych warsztatów to: „Zrób, zrozum, zapamiętaj”, „Nauczyciele przed egzaminem ósmoklasisty”.

Spotkanie w Gdyni było wyjątkową okazją do wymiany doświadczeń z zakresu nauczania matematyki w ramach różnego rodzaju szkół. Podczas Konferencji swoje najnowsze podręczniki, zbiory zadań, zeszyty ćwiczeń, inne pomoce dydaktyczne zaprezentowało kilka wydawnictw.

Wspaniałą, pełną pozytywnej energii główną organizatorką i koordynatorką Konferencji była Pani Janina Sikorska dzielnie wspierana przez swoje koleżanki i kolegów z Zarządu Koła Pomorskiego SNM.

Ze strony III LO w Gdyni w przygotowanie i przeprowadzenie Konferencji zaangażowane były Panie: Anna Kierznikowicz – matematyczka i wicedyrektorka liceum oraz n-lki matematyki: Grażyna Czarnecka, Agnieszka Skalska i Sylwia Tarała, a także Dorota Lubiewska (kierowniczka administracji) i Mariola Jelińska z pracownikami działu obsługi szkoły.