Ładowanie

Wizyta Jego Ekscelencji Ambasadora Armenii w III LO w Gdyni

17 XI 2022 w III LO w Gdyni podejmowaliśmy Jego Ekscelencję Ambasadora Armenii w Polsce – Pana Samvela Mkrtchiana, któremu towarzyszył Konsul Honorowy Republiki Armenii – Pan Rafał Choma.

Szanowny Dyrektorze

Proszę przyjąć podziękowanie za spotkanie.

Z wyrazami szacunku,
Rafał Choma
Konsul Honorowy Republiki Armenii w Łodzi

Pan Samvel Mkrtchian, przed mianowaniem prezydenckim dekretem w listopadzie 2018 r. na ambasadora Armenii w Polsce, pełnił funkcję ambasadora Armenii w Libanie od 2016 r. Wcześniej od grudnia 2010 r. był dyrektorem ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego MSZ. Departament zajmuje się kwestiami związanymi z OBWE, NATO, dwustronną polityczną współpracą wojskową, utrzymywaniem pokoju, bezpieczeństwem cybernetycznym, kontrolą eksportu i nierozprzestrzenianiem broni masowego rażenia.

W latach 2004-2010 był ambasadorem, szefem misji Republiki Armenii przy NATO. Pan Mkrtchian został również przydzielony jako nierezydent Stały Przedstawiciel przy Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej w latach 2006-2010. S. Mkrtchian wynegocjował pierwszy Plan Działań Partnerstwa Armenii-NATO, który wszedł w fazę wdrażania w 2006 roku.

Pan Mkrtchian był dyrektorem Departamentu Europy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w latach 2000-2004. Stosunki z Unią Europejską, Radą Europy, OBWE i współpraca dwustronna z krajami europejskimi leżały w gestii Departamentu. W latach 1994–2000 pełnił funkcję zastępcy szefa delegacji Armenii przy OBWE, zastępcy stałego przedstawiciela Armenii przy ONZ, UNIDO i MAEA. W latach 1997-1998 pełnił również funkcję charge d’affairs Austrii, Węgier, Czech i Słowacji. Był też ormiańskim negocjatorem Traktatu o Adaptowanych Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie (CFE) i Dokumentu Wiedeńskiego w latach 1996-1999 podczas pobytu w Wiedniu.

W latach 1995–1997 był członkiem armeńskiego zespołu negocjacyjnego ds. uregulowania konfliktu o Górski Karabag w ramach Grupy Mińskiej OBWE. Ambasador S. Mkrtchian był specjalnym przedstawicielem (Sherpa) prezydenta Armenii i w tym charakterze uczestniczył w spotkaniach przygotowawczych i negocjacjach szczytów bezpieczeństwa jądrowego w Seulu (2012 r.), Hadze (2014 r.) i Waszyngtonie (2016 r.).

Pan Mkrtchian rozpoczął karierę dyplomatyczną w 1991 r. jako urzędnik ds. krajów skandynawskich i bałtyckich w Departamencie Europejskim Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Krótko, zanim został wysłany do Wiednia, był urzędnikiem ONZ i OBWE w Departamencie Organizacji Międzynarodowych. Wcześniej pracował w Państwowym Archiwum Historycznym (1981-1986), a następnie w Instytucie Historii Narodowej Akademii Nauk (1986-1991). Uczestniczył w wielu międzynarodowych konferencjach i spotkaniach ONZ, OBWE, UE, Rady Europy, NATO i OPCW. Pan Mkrtchian ukończył Uniwersytet Państwowy w Erywaniu w 1981 roku i odbył studia podyplomowe w Narodowej Akademii Nauk w latach 1981-1984. Uczestniczył również w kursach dyplomatycznych na Uniwersytecie Leeds (Wielka Brytania) w 1993 roku. Prywatnie jest żonaty, ma dwoje dzieci.

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content