Ładowanie

Święto Objawienia Pańskiego z perspektywy młodzieży z 3 LO w Gdyni

Historia święta Trzech Króli jest dość skomplikowana, kościół katolicki świętuje Dzień Objawienia Pańskiego, czyli moment, w którym Bóg objawił się człowiekowi, nazywany Epifanią. Przewodnikami w tym dniu byli na naszej antenie młodzi licealiści 3 LO w Gdyni. Jeszcze przed tym, zanim wyruszyli w orszaku, gościli w studiu Radia Gdańsk, gdzie rozmawiała z nimi Anna Rębas.

– Dzień Objawienia Pańskiego – z punktu widzenia czysto teologicznego – jest to objawienie Boga człowiekowi i to powinno być podstawą tego święta dla każdego z nas. Dla mnie jest. Trzech Króli to nazwa zwyczajowa, Święto Objawienia Pańskiego to określenie, która podoba mi się o wiele bardziej. Ono oddaje sens tej uroczystości i należy o tym pamiętać przede wszystkim – mówił jeden z licealistów.

Goście naszego studia zwrócili również uwagę na symboliczny charakter postaci trzech króli.

– Wydaje mi się, że tutaj bardzo symboliczną sprawą jest to, że Bóg objawia się poganom, a nie osobom, które są wierzące. Myślę, że w takim dzisiejszym kontekście jest to bardzo ważne, może przez to powinniśmy rozumieć, że nie jest on tylko dla osób, które żyją w wierze, w kościele, które są osadzone w tej tradycji. Jest to symbol, który uświadamia nam, że Bóg kocha nas wszystkich i niezależnie od tego, czy w niego wierzymy, czy nie, chce z nami być – tłumaczył drugi uczeń.

Imiona mędrców są wszystkim znane – Kacper, Melchior i Baltazar. Licealiści wyjaśnili, jak prawidłowo powinno się zapisywać kredą na drzwiach ich imiona.

– Takim najpoprawniejszym zapisem powinno być C, krzyż, M, krzyż, B, krzyż i obok rok, w którym zostało to napisane. To nie jest plus, to jest krzyż, nie mamy tam żadnych równań – z czym często się spotykam, jako ministrant na kolędach – dodaje kolejny licealista.

Posłuchaj całej rozmowy na stronie radia Gdańsk :

https://radiogdansk.pl/audycje/2023/01/06/swieto-objawienia-panskiego-z-perspektywy-mlodziezy-z-3-lo-w-gdyni/

fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content