Ładowanie

Uroczyste obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13. kwietnia zgodnie z patriotycznymi tradycjami III LO w Gdyni, delegacja naszej szkoły uczestniczyła w gdyńskich rocznicowych obchodach Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Udział w uroczystościach był wyrazem hołdu, jaki pragnęliśmy złożyć wszystkim ofiarom tragicznej zbrodni, która miała miejsce wiosną 1940 roku.

Uroczystości 83. rocznicy Zbrodni Katyńskiej rozpoczęły się o godz. 11:00 pod tablicą pamiątkową Marynarzy Polskich Zamordowanych na Wschodzie przy ul. Waszyngtona 44. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy w składzie Lena Czerwińska (kl II H), Daria Geleta (klasa II M) i Piotr Kąkol (klasa III M). Dalsze gdyńskie obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej odbyły się o godz. 12.00 na Cmentarzu Wojennym w Redłowie.

Fot. Magdalena Czernek www.gdynia.pl

Zbrodnia Katyńska jest określeniem symbolicznym i bardzo szerokim. Nazywamy nim mord popełniony wiosną 1940 r. przez funkcjonariuszy sowieckiego NKWD na blisko 22 tysiącach Polakach, więzionych w obozach specjalnych w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz w więzieniach na obszarze tzw. Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi (dawne Kresy Wschodnie II RP). W latach 90. XX w., masowe groby odkryte zostały w Bykowni koło Kijowa oraz w Kuropatach w pobliżu Mińska. Określenie  zbrodni katyńskiej zostało powszechnie przyjęte, ponieważ miejsce zbrodni w katyńskim lesie odkryte zostało jako pierwsze i przez długi czas pozostawało jedynym znanym.

 

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content