Ładowanie

Kolejny etap projektu „Klimat w szkołach metropolii” w ramach EEA grants /International Development Norway

W ramach projektu edukacyjnego „Klimat w szkołach metropolii” oraz programu CAS matury międzynarodowej, w środę 14 czerwca w naszej szkole uczniowie klas trzecich IBO przeprowadzili warsztaty z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 34 w Gdyni. Koordynatorkami projektu były Panie Olga Wrońska i Dorota Wnuczyńska. Celem zajęć było przedstawienie korzyści wynikających z zakładania zielonych ścian na budynkach oraz promowanie działań proklimatycznych.

Podczas warsztatów dzieci miały okazję dowiedzieć się o zagrożeniach wynikających ze zjawiska klimatycznego nazywanego „miejską wyspą ciepła”. Poprzez odczytanie temperatury z różnych powierzchni, miały okazję przekonać się, że niektóre materiały nagrzewają się szybciej niż inne. Zaobserwowały, że o wiele mniej nagrzewa się roślinność.

Następnie dzieciom została im przedstawiona inicjatywa zielonej ściany, czyli ogrodu wertykalnego. Uczniowie SP 34 dowiedzieli się o licznych zaletach takiego rozwiązania w kontekście nagrzewania się miast. Na pytanie „Czy chcielibyście mieć zieloną ścianę?” – dzieci zgodnie odpowiedziały „tak!”.

Kolejnym, finalnym etapem warsztatów była analiza zagadnienia „Jak czerpać radość z działań dla klimatu?”, gdzie dzieci indywidualnie skupiły się na czynnościach, z których czerpią przyjemność i zastanowiły się, jak takie działania można połączyć z pomocą dla środowiska.

Nasi uczniowie już wcześniej angażowali się w działania proklimatyczne związane z projektem edukacyjnym „Klimat w szkołach metropolii”, realizowanym w ramach grantu EEA, m.in. poprzez uczestnictwo w debacie klimatycznej na międzynarodowej konferencji, która odbyła się w październiku zeszłego roku. Realizatorami projektu są pracownicy biura Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot we współpracy z partnerem merytorycznym Gdańskie Wody oraz z partnerem zagranicznym International Development Norway.

Dzięki udziałowi w projekcie, otrzymaliśmy środki na realizację wcześniej wspomnianej zielonej ściany na terenie naszej szkoły oraz wysokiej jakości nowoczesny sprzęt multimedialny. Kolejne warsztaty z planowanego cyklu odbędą się we wrześniu.

Tekst: Anna Bernat 

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content