Ładowanie

Absolwentki gdyńskiej Trójki w elitarnym gronie najlepszych maturzystek i maturzystów

Od dziesięciu lat Fundacja „ZAWSZE WARTO” we współpracy z Centralną Komisją Egzaminacyjna (CKE) w Warszawie oraz okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi w poszczególnych regionach, w tym z OKE w Gdańsku, organizuje „Ogólnopolski Projekt Matura na 100 procent”. Projekt ma na celu wyróżnianie i docenienie najlepszych polskich maturzystek i maturzystów, a także szkół i środowisk, które tworzą warunki do osiągania znakomitych wyników na maturze CKE.

Do matury CKE przystąpiło w 2023 roku w całym kraju 253 495 absolwentów szkół ponadpodstawowych. Spośród nich 2555 osób uzyskało ze wszystkich egzaminów obowiązkowych w części ustnej oraz w części pisemnej od 90% do 100% możliwych do uzyskania punktów, a 6819 osób zdobyło ze wszystkich egzaminów dodatkowych w części ustnej oraz w części pisemnej od 90% do 100%. 294 tegorocznych maturzystek i maturzystów uzyskało ze wszystkich egzaminów – zarówno obowiązkowych, jak i dodatkowych – w części ustnej oraz w części pisemnej od 90% do 100%. Właśnie z tej grupy najlepszych maturzystek i maturzystów wyłonione zostało wąskie grono najlepszych z najlepszych osób, które przystąpiły do egzaminu CKE.

W jubileuszowej X edycji Projektu w elitarnym gronie 26 osób, które najlepiej zdały tegoroczny egzamin maturalny przeprowadzany i nadzorowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną (CKE) w Warszawie znalazła się HELENA KRAWIEC – absolwentka III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP (z klasy humanistycznej), która uzyskała ze wszystkich zdawanych egzaminów maturalnych co najmniej 90% punktów (pisemne: matematyka-poziom podstawowy, język angielski-poziom dwujęzyczny), w tym 100% pkt. z następujących egzaminów: ustnych – z języka polskiego oraz z języka angielskiego, a także z pisemnych: język polski – poziom podstawowy, język polski – poziom rozszerzony, filozofia – poziom rozszerzony.

Wybitna absolwentka gdyńskiej Trójki została przyjęta na Uniwersytet Warszawski, gdzie 1 października br. będzie studentką Międzydziedzinowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych (MISH).

W kręgu zainteresowań humanistycznych Heleny poczesne miejsce zajmuje poezja. Wiersze jej autorstwa były w przeszłości wyróżniane, w tym m.in. podczas XIII edycji Pomorskiego Konkursu Poezji Uczniowskiej “Niektórzy lubią poezję… “. Utwór Heleny zatytułowany „Do zapomnienia” zajął pierwsze miejsce w tym konkursie. Poniżej nagrodzony wiersz:

Z kolei szkolna koleżanka Heleny z klasy biologiczno-chemiczno-matematycznej – Zofia Hejenkowska została finalistką tegorocznego Projektu. Zofia uzyskała co najmniej 90% z każdego zdawanego egzaminu maturalnego z następujących przedmiotów: ustne – język polski (100%) i język angielski (100%), pisemne: język polski – poziom podstawowy (90%), język angielski – poziom podstawowy (100%), matematyka – poziom podstawowy (100%), język angielski-poziom rozszerzony (98%), biologia – poziom rozszerzony (90%), chemia – poziom rozszerzony (95%), matematyka – poziom rozszerzony (100%). Od 1 października 2023 roku będzie studentką Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W dotychczasowych dziewięciu edycjach „Matury na 100 procent” (2014-2022) aż dziesięć osób – 6 absolwentek i 4 absolwentów – z III LO w Gdyni zostało laureatkami lub laureatami Projektu (drugie miejsce w Polsce za V LO w Krakowie). Z województwa pomorskiego poza gdyńską Trójką w finale ogólnopolskim Projektu reprezentowane były dotąd następujące szkoły: Gdańskie Liceum Autonomiczne (5 laureat.), V LO w Gdańsku (1), I LO w Kościerzynie (1), I LO w Starogardzie Gdańskim (1), II LO w Gdańsku (1), III LO w Gdańsku (1).

Gala jubileuszowej X edycji Ogólnopolskiego Projektu „Matura na 100 procent” odbędzie się w piątek 22 września 2023 roku o godz. 11:00 w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Gospodarzami Gali są: Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego i Rafał Trzaskowski – Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

O Projekcie „MATURA NA 100 PROCENT
Projektowi „Matura na 100 Procent” przyświeca idea uhonorowania i nagrodzenia tych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, którzy najlepiej w kraju zdali egzaminy maturalne.Celem projektu, którego pilotażowa edycja miała miejsce w roku 2014 i dotyczyła najlepszych maturzystów Województwa Małopolskiego, jest kształtowanie i wspieranie rozwoju przyszłych elit naszego kraju poprzez utworzenie systemu wieloletnich stypendiów oraz przez nagrody rzeczowe. Ma to być dodatkową motywacją do nauki dla młodzieży potrafiącej sprostać ponadprzeciętnym wyzwaniom edukacyjnym.. Pomysł wyłonienia i nagrodzenia najlepszych maturzystów narodził się wówczas, gdy okazało się, że w dniu ogłoszenia wyników egzaminów maturalnych cała uwaga mediów, a co za tym idzie – opinii publicznej, koncentruje się na uczniach, którym się nie powiodło na maturze. Prawie nikt nie zwraca uwagi na tych, którzy zdali egzaminy maturalne na poziomie 90 czy 100 procent.

Zadaniem, które postawili przed sobą organizatorzy projektu jest zmiana tego stanu rzeczy. Widzimy konieczność eksponowania znakomitych osiągnięć naszych uczniów oraz dodatkowego ich nagradzania. Pamiętamy równocześnie, że sukces ucznia jest w jakiejś mierze osiągnięciem jego nauczycieli i rodziców, a także szkoły. Polska, jak każdy rozwijający się kraj, bardzo potrzebuje obywateli światłych i poczuwających się do odpowiedzialności za dobro wspólne. Egzamin maturalny jest pierwszym tak istotnym narzędziem weryfikacji szczególnie uzdolnionych i pracowitych młodych ludzi wstępujących w progi uczelni wyższych.

Organizatorzy wyrażają przekonanie, że wspieranie wybitnie uzdolnionej młodzieży w jej edukacyjnej drodze, również w wymiarze materialnym, jest nie tylko powinnością nas wszystkich – przedstawicieli władz państwowych, oświatowych, samorządowych, organizacji i stowarzyszeń, którym bliska jest idea kształtowania elit państwowych, ale jest także wyrazem współodpowiedzialności za dobro, jakim jest nasza wspólnota państwowa. Jest pragnieniem organizatorów, aby dzięki temu projektowi przyjęła się w naszych liceach ogólnokształcących swoista nowa moda – moda na uczenie się, na poszerzanie zasobu swojej wiedzy rozumianej jako bezinteresowna wartość sama w sobie; wartość, dzięki której młody człowiek wstępuje na drogę wiodącą go do prawdy, mądrości i do prawdziwej wolności.”

źródło: https://zawszewarto.pl/matura-na-100-procent/ (dostęp 15.08.2023, godz. 19:00)
źródło: https://www.lo3.gdynia.pl/2022/06/26/i-i-iii-miejsce-w-pomorskim-konkursie-poezji-uczniowskiej/ 

Wiesław Kosakowski – dyrektor III LO w Gdyni

 

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content