Ładowanie

Konferencja „Dzieci mają głos”

Tydzień temu obchodziliśmy 34. rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Konwencji o prawach dziecka – najważniejszego na świecie aktu prawnego, ratyfikowanego przez 196 państw, traktującego o uniwersalnych prawach dzieci, bez względu na ich kolor skóry, płeć czy wyznanie. Z tego powodu, 20 listopada w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznych w Gdyni odbyła się konferencja zorganizowana przez Gdyński Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Biuro do spraw Jakości Życia oraz Fundusz na rzecz Dzieci UNICEF pod tytułem „Dzieci mają głos”.

Było to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ tym razem przy mównicy stanęli ludzie młodzi, w tym czterech uczniów naszej szkoły, a na widowni zasiedli dyrektorzy, nauczyciele, rodzice oraz młodzież z gdyńskich szkół średnich.

Otwierającą konferencję prelegentką była Dasha Galeta – uczennica klasy 3IB, która w grudniu 2022r. udała się z pomocą humanitarną do Ukrainy. Dasha opowiadała o swoich przeżyciach, o problemach z którymi przyszło zmierzyć się uczestnikom wyprawy oraz o sytuacji dzieci w państwie ogarniętym wojną. Jej występ wstrząsnął publicznością i powiedzieć, że pozostawił wszystkich w głębokim zamyśleniu to za mało, ponieważ tuż po prezentacji do Dashy ustawiła się kolejka uczniów i nauczycieli chcących dowiedzieć się jak mogą pomóc dzieciom przebywającym w Ukrainie teraz.

Następnym prelegentem z naszej szkoły był Jan Górecki, występujący jako przedstawiciel Młodzieżowej Rady Miasta. Janek podszedł do tematu od praktycznej strony i przedstawił realia ochrony praw ucznia w szkołach oraz sposoby, dzięki którym młodzi ludzie mogą powoływać organy kontrolujące przestrzeganie praw dziecka.

Konferencję zamknęły Zofia Haciska i Lena Czerwińska – uczennice klasy 3H, które przeprowadziły z publicznością dyskusję a propos zmian jakie będę musiały zajść w niedalekiej przyszłości, aby lepiej chronić prawa dziecka. Prelegentki skupiły się w szczególności na aspektach prywatności w świecie postępującej cyfryzacji, zachowaniu kontaktów społecznych oraz dostosowaniu systemu edukacji do potrzeb uczniów.

Konferencja okazała się dużym sukcesem i liczymy na jej kontynuowanie w przyszłości.

Anna Czernihowska – Tymoszyk

 

 

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content