Ładowanie

Tydzień Edukacji Prawnej

Na przestrzeni ostatnich dni uczniowie naszej szkoły mieli możliwość wzięcia udziału w wyjątkowych wydarzeniach organizowanych w ramach VIII Tygodnia Edukacji Prawnej przy współpracy ze Stowarzyszeniem Sędziów Polskich „Iustitia”.

Najpierw, 14 listopada w Sądzie Okręgowym w Gdańsku, odbył się Turniej Debat Oksfordzkich. Nasi reprezentanci mieli okazję zmierzyć się z uczennicami i uczniami II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Obie drużyny stanęły przed ciężkim wyzwaniem opracowania tezy „Lepszy byłby świat, w którym w państwach demokratycznych priorytetyzowane byłoby stosowanie rozwiązań demokracji bezpośredniej”. W roli propozycji stanęła drużyna III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Podczas debaty po obu stronach padło wiele trafnych pytań i argumentów, wiele z nich dotyczyło roli referendum w obecnej demokracji. Przewagą dwóch punktów, tę zaciętą i prowokującą do myślenia debatę, zwyciężyła drużyna III LO im. Marynarki Wojennej w składzie Anna Bernat, Jakub Green, Nikodem Geraszek oraz Anna Michalak.

Dwa dni później, 16 listopada, klasy 2H, 3H i 4H odwiedziły ten sam budynek Sądu, aby wziąć udział w symulacji rozprawy sądowej. Nasi uczniowie pełnili funkcje nie tylko biernych obserwatorów, ale i uczestników rozprawy. Nikodem Geraszek i Julia Gojdź zajęli miejsca przy ławie sędziowskiej, Lena Czerwińska z Adamem Piórkiem wcielili się w role prokuratorów, Julia Hintz została radcą prawnym, a Jakub Green wraz z Jakubem Banaszakiem obwinionymi.

Symulacja była przerywana w kluczowych momentach, aby obecni na sali uczniowie mogli zastanowić się nad jej przebiegiem i zadać prowadzącym pytania. Wizyta w sądzie obfitowała w nowe doświadczenia, których uczniowie nie mają możliwości zdobyć na co dzień, siedząc w szkolnych ławkach.

Gratulujemy naszym debatantom oraz wszystkim zaangażowanym w symulację rozprawy i życzymy dalszych sukcesów!

Anna Czernihowska – Tymoszyk

 

 

 

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content