Geograficzny prezent na 98. urodziny Gdyni

ZAWODY OKRĘGOWE 50. OLIMPIADY GEOGRAFICZNEJ W III LO W GDYNI
10-11.02.2024

W sobotę i niedzielę (10-11.02.2024) w III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni gościło, reprezentujących prawie 30. pomorskich liceów i techników, 72. wybitnych geografów i wybitne geografki w ramach w zawodów okręgowych (II etap) Jubileuszowej 50. Olimpiady Geograficznej. W pierwszym dniu zawodów odbył się arcytrudny test geograficzny, z którego każda z trzech części trwała 45’. Dominująca tematyka testu to: geografia fizyczna Polski, geografia społeczno-ekonomiczna, geografia fizyczna świata.

Jury zawodów tworzone przez pracowników akademickich Uniwersytetu Gdańskiego na podstawie wyników z części pisemnej zawodów (test) do części finałowej zawodów zakwalifikowało 20 osób, z których aż 11 reprezentowało szkoły z Gdyni (III LO – 9 osób, XVII LO – 1 os., VI LO – 1 os.). Rozgrywany w niedzielę finał zawodów składał się z 2 części: quizu geograficznego oraz ustnej odpowiedzi, przy fizycznej mapie świata, na wylosowane pytanie z zakresu interakcji: człowiek – środowisko przyrodnicze.

Znakomicie w całych zawodach spisali się i spisały się uczniowie i uczennice z gdyńskich liceów sprawiając tym samym znakomity prezent urodzinowy dla Gdyni. I tak Roch Sobczyński z III LO w Gdyni oraz Mateusz Żebrowski z VI LO w Gdyni zajęli ex aequo pierwsze miejsce. Na drugim miejscu uplasował się Jan Formela, na trzecim – Bartosz Turski, na czwartym – Bogusz Pańczak, na piątym – Mikołaj Stachowiak, a na szóstym – Nikodem Socha. Wszyscy z III LO w Gdyni. Kolejne miejsca zajęli: Krzysztof Jazgarski z V LO w Gdańsku, Paweł Lilla z I LO w Wejherowie i Maria Schull oraz Błażej Kroll z III LO w Gdańsku.

Wyżej wymienione osoby mają największe szanse na awans do etapu III – ogólnopolskiego finału 50. Olimpiady Geograficznej, który odbędzie się w kwietniu br. w Łodzi. O ich awansie zdecyduje Komitet Główny Olimpiady w Warszawie. Laureaci i laureatki najwyższych miejsc w finale 50. OG będą reprezentować Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie Geograficznej w Dublinie (Irlandia).

W finale z III LO w Gdyni wystąpili także: Julia Chmielecka, Jakub Okulus i Hanna Kowalczyk. Wszyscy finaliści zawodów okręgowych zostali nagrodzeni dyplomami oraz atlasami książkami geograficznymi. Wyróżnienie także otrzymali za napisanie najlepszych geograficznych prac badawczych na I etap Olimpiady: Franciszek Berezecki oraz Bogusz Pańczak (obaj z III LO w Gdyni).

Z III LO w Gdyni w okręgowych zawodach geograficznych uczestniczyli także: Małgorzata Kaliszewska, Paulina Wojtaszek, Paweł Wyzina, Franciszek Berezecki, Alicja Czartowska, Franciszek Szczekocki, Dawid Brzosko, Franciszek Kuberka i Maja Welicka.

Podczas uroczystego otwarcia zawodów w sobotę z okazji 50-lecia Olimpiady Geograficznej uhonorowano kilkunastu nauczycieli i nauczycielek geografii jubileuszowymi listami gratulacyjnymi (w tym z III LO w Gdyni: Iwona Kotowska, Małgorzata Kubik, Karolina Hłasko), a III Liceum Ogólnokształcące im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni zostało wyróżnione MEDALEM JUBILEUSZOWYM 50-LECIA OLIMPIADY GEOGRAFICZNEJ.

Takim samym medalem został wyróżniony m.in. Wiesław Kosakowski – nauczyciel geografii i dyrektor III LO w Gdyni.