Laury olimpijskie uczennic i uczniów gdyńskiej trójki w zakresie astronomii, fizyki, informatyki oraz matematyki

Znakomite osiągnięcia olimpijskie stały się udziałem uczennic i uczniów III LO w Gdyni im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni zakwalifikowanych do finałów ogólnopolskich olimpiad naukowych, które zakończyły się w ostatnich tygodniach.

I tak w zawodach finałowych LXVII Olimpiady Astronomicznej, które zostały przeprowadzone w Planetarium Śląskim w Chorzowie (7-10.03.2024) tytuł laureatki VII m-ca zdobyła Kinga Wysocka (z klasy III matury międzynarodowej) – najlepszy wynik na Pomorzu, a tytuł finalistki uzyskała Zofia Lamęcka (klasa III akademicka matematyczno-fizyczna).

W miejscowości Końskie zakończyły się 6 kwietnia br. kilkudniowe zawody finałowe LXXV Olimpiady Matematycznej, w której Gdynię reprezentowało 9 uczniów z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP z akademickich klas matematyczno-fizycznych oraz matematyczno-informatycznych. Laureatem Olimpiady został Krzysztof Karwik – nagroda III stopnia (klasa III). Laureatami zostali także: Antoni Nowosielski (klasa II) oraz Jakub Pieczonka (klasa III) – uzyskali nagrody IV stopnia, a tytuły finalistów Olimpiady zdobyli: Jan Ząbkiewicz (II), Mateusz Byzdra (III), Igor Grono (III), Jeremi Baszun (IV), Waldemar Lamandini (IV), Olaf Targowski (IV).

Opiekunem naukowym całej dziewiątki jest Pan Wojciech Tomalczyk (III LO Gdynia) – profesor oświaty, jeden z najlepszych nauczycieli matematyki w Polsce. Olimpijskie wyniki uzyskane przez młodych matematyków z III LO w Gdyni okazały się najlepszymi na Pomorzu i jednymi z najlepszych w Polsce.

Krzysztof Karwik i Jakub Pieczonka zostali powołani do reprezentacji Polski na XXXV Zawody Matematyczne Państw Bałtyckich, które odbędą się w Tartu (Estonia) od 14 do 18 listopada 2024 roku.

W przeprowadzonym na Uniwersytecie Warszawskim (9-12.04.2024) finale XXXI Olimpiady Informatycznej ogromny sukces (aż 7 laureatów i 1 finalista – najlepsze wyniki na Pomorzu i jedne trzech najlepszych w Polsce) osiągnęło 8 uczniów z klas matematyczno-informatycznych. Tytuł laureata I miejsca zdobył Olaf Targowski, a tytuły laureatów III miejsca przyznano: Mateuszowi Kussowskiemu, Jakubowi Kolińskiemu, Waldemarowi Lamandiniemu, Pawłowi Rodwaldowi, Mateuszowi Mącikowi i Stanisławowi Wołkowi. Tytuł finalisty uzyskał Szymon Szymański. Wszyscy w/w informatycy są uczniami prowadzonych od wielu lat w III LO akademickich klas matematyczno-informatycznych.

Opiekunem naukowym całej ósemki jest Pan Ryszard Szubartowski (III LO Gdynia) – profesor oświaty, jeden z najlepszych nauczycieli informatyki w Polsce (w 2023 roku otrzymał tytuł SUPERBELFRA).

Za zdobycie tytułu laureata I m-ca Olaf otrzyma stypendium w wysokości 30.000 zł. Każdy ze zdobywców tytułu laureata III m-ca otrzyma stypendium w wysokości 15.000 zł. Stypendium otrzyma także Pan Ryszard Szubartowski. Stypendia fundowane są w ramach „Programu Stypendialnego Olimpiady Informatycznej” – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy (w skrócie NASK – PIB).

W finale 73. Olimpiady Fizycznej rozgrywanej od 13 do 16 kwietnia 2024r. także na Uniwersytecie Warszawskim tytuł laureata VIII m-ca (w Polsce) zdobył Jakub Miłkowski (klasa III akademicka matematyczno-informatyczno-fizyczna), a jego straszy kolega Jan Mikołajczyk (klasa IV akademicka matematyczno-fizyczna) uzyskał tytuł finalisty Olimpiady. Opiekunem naukowym uczniów jest znakomity fizyk z III LO w Gdyni – Pan Artur Kolincio.