Znakomite wyniki olimpijskie humanistek i humanistów z „Gdyńskiej Trójki”

Uczennice i uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni uzyskują znakomite wyniki nie tylko w olimpiadach z przedmiotów typowo politechnicznych (nauki ścisłe). W zakończonych pod koniec marca i w kwietniu finałach olimpiad z zakresu nauk humanistycznych przypadły im w udziale nadzwyczajnie liczne tytuły laureatów i laureatek oraz finalistów i finalistek.

W zakończonej 13 kwietnia 2024 r. w Instytucie Badań Literacki PAN w Warszawie w jednej z najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych olimpiad – Olimpiadzie Literatury i Języka Polskiego-OLiJP niebywały sukces odniosły uczennice z III LO w Gdyni. Aż cztery z nich uzyskały tytuły laureatek (III lokata). Są to: Zuzanna Piotrowicz, Pola Przybysz, Zofia Krakowska (cała trójka uczęszcza do klasy II humanistycznej) oraz Lena Lisowska (z klasy IV biologiczno-chemicznej). Tytuł finalistki uzyskała Anna Wałdoch (kl. II humanistyczna). Cztery uczennice z klasy II humanistycznej były przygotowywane do udziału w OLiJP przez Panią Małgorzatę Meronk – jedną z najwybitniejszych obecnie w Polsce nauczycielek języka polskiego, a Lenę do OLiJP przygotowywał znakomity polonista – Pan Karol Rawski.

Od 1963 roku w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP prowadzone są klasy z wykładowym językiem angielskim (obecna nazwa „dwujęzyczne z jęz. angielskim) w ramach liceum ogólnokształcącego oraz w ramach szkoły matury międzynarodowej (od 1993r.). Okazuje się, że również w zakresie nauczania innych niż angielski języków obcych III LO w Gdyni ma wybitne osiągnięcia.

W tym roku szkolnym najwyższe osiągnięcia olimpijskie w zakresie znajomości języków obcych uczennice i uczniowie „Gdyńskiej Trójki” uzyskali w:

Olimpiadzie Języka Francuskiego (21-22 III 2024, Warszawa), w finale której tytuł laureata zdobył Paweł Wróblewski z klasy III matury międzynarodowej, tytuł laureatki – Maja Rokita z klasy IV matury międzynarodowej , a tytuł finalistki – Zuzanna Fic z klasy III matematyczno-fizycznej (świetne nauczycielki przygotowujące do olimpiady: Pani Marta Bielak-Bodnar i Pani dr Olga Wrońska),

Olimpiadzie Języka Niemieckiego (5-7 IV 2024, Wyższa Szkoła Języków Obcych, Poznań)– tytuł laureatki zdobyła Anna Tomala (po raz trzeci z rzędu) z klasy III matury międzynarodowej, a tytuł finalistki Maja Tomala z klasy I biologiczno-chemicznej (opieka naukowa: Pani Urszula Praska – jedna z najlepszych nauczycielek języka niemieckiego w Polsce),

Olimpiadzie Języka Hiszpańskiego – tytuł finalistki zdobyła Maria Hendzel z klasy III humanistyczno-geograficznej (opieka naukowa – Pani Inesa Melnychenko).

Aż cztery tytuły: trzy laureata i jeden laureatki w finale Olimpiady Historycznej (13 IV 2024, Gdańsk) III LO w Gdyni zdobyli: Piotr Kąkol (z klasy IV humanistycznej), Karol Rojek i Jakub Banaszak (obaj z klasy II humanistycznej) oraz Antonina Bartczak (klasa II matematyczno-polonistyczna). Znakomitymi nauczycielkami historii w/w laureatów i laureatki są: Pani Celina Bujalska (Karol, Jakub i Antonina) oraz Pani dr Anna Czernihowska-Tymoszyk (Piotr). Laureaci i laureatka tegorocznej edycji Olimpiady Historycznej z woj. pomorskiego zostali uhonorowani nagrodami i listami gratulacyjnymi przez Wojewodę Pomorską – Panią Beatę Rutkiewicz i Wicewojewodę Pomorskiego – Pana Emila Rojka podczas specjalnej uroczystości w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku (17 IV 2024).

Szansę zdobycia tytułów laureatów i uzyskania zwolnienia z egzaminu maturalnego z historii mają także kolejni uczniowie III LO w Gdyni – Marcel Adamczyk z klasy II matematyczno-geograficznej i Stanisław Borowski z klasy II matematyczno-fizycznej, którzy już zdobyli tytuły finalistów XVII Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej im. mjr. Marka Gajewskiego Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego. Za Wolność Waszą i naszą (I część zawodów odbyła się 21 marca 2024, a II część odbędzie się od 4 do 6 czerwca 2024 r.). Opiekę naukową nad uczniami sprawuje Pan dr Dariusz Piasek – pasjonat historii i niestrudzony jej popularyzator (n-l w III LO w Gdyni, Klub Poszukiwaczy Pereł /historycznych/).

Kolejny wybitny humanista z III LO w Gdyni – Nikodem Socha (klasa II humanistyczna) zdobył 6 IV 2024 w Warszawie (Uniw. Warszawski) tytuł finalisty Olimpiady Filozoficznej (opieka naukowa: Pani dr Maria Łojek-Kurzętkowska, świetna n-lka filozofii w III LO w Gdyni).

W jednej z najstarszych olimpiad przedmiotowych – LXV Olimpiadzie Wiedzy o Polsce i świecie współczesnymtytuł finalisty ( i tym samym 100% na maturze z WOS-u) zdobył Piotr Perzyński z klasy IV matematyczno-informatyczno-geograficznej (Warszawa, 6-7 IV 2024).

Świetne informacje nadeszły do III LO w Gdyni 18 IV 2024 z Olsztyna, gdzie zakończyły się finały VIII Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Tytuły laureatek tej olimpiady zdobyły (III m-ce w Polsce): Julia Madeja i Zofia Szaciłło z klasy drugiej biologiczno-chemicznej (opieka naukowa: znakomita nauczycielka wychowania do życia w rodzinie w III LO w Gdyni – Pani Natalia Chalimoniuk.