III LO w Gdyni – Miejscem na Projekt

Minął już prawie miesiąc od rozpoczęcia roku szkolnego, na który grupa artystyczna Pracowni Innowacji 3 LAB przygotowała swoistą niespodziankę. W okresie wakacji zakończył się bowiem ostatni etap realizacji wspólnej inicjatywy Muzeum Miasta Gdyni i III LO w Gdyni o nazwie Miejsce na Projekt. Z pewnością zauważyliście efekty tego przedsięwzięcia i mogliście przetestować wygodę nowych mebli.  Co sądzicie o kolejnej zmianie wspólnej przestrzeni szkolnej? W tym tygodniu zapytali o to uczniów członkowie grupy medialnej 3LAB.  Krótką filmową sondę na ten temat można obejrzeć tutaj

MIEJSCE NA PROJEKT to unikatowa w skali kraju inicjatywa, która pozwoliła uczniom III LO w Gdyni świadomie aranżować i zmienić przestrzeń szkolną w oparciu o wiedzę uzyskaną od ekspertów oraz doświadczenie zdobyte podczas warsztatów organizowanych przez Muzeum Miasta Gdyni. Wspólne przedsięwzięcie okazało się długofalowym działaniem, zapoczątkowanym jeszcze w okresie pandemii i kontynuowanym w czasie nauki zdalnej. Faza realizacyjna zakończyła się w ostatnich dniach sierpnia 2022 r.

Grupa artystyczna Pracowni Innowacji 3LAB, inspirując się światowymi i polskimi muzeami od kilku lat projektowała wnętrza gdyńskiej Trójki m.in. Bibliosferę – strefę ciszy przy bibliotece, Pokój Twórczy, salę historii i wos-u oraz szkolne wnęki. Wsparcie Dyrekcji III LO oraz pozytywny odbiór dotychczasowych aranżacji przestrzeni szkolnych zachęcił Panią Annę Rzepę – koordynatorkę Pracowni Innowacji 3LAB do zainicjowania nowego projektu, mającego być realizacją jeszcze śmielszych planów artystycznych, obejmujących długi i trudny do aranżacji hol szkolny.

Dzięki pomocy ówczesnego zastępcy naczelnika Wydziału Edukacji – Pana Bartłomieja Przybyciela do współpracy zaproszono Muzeum Miasta Gdyni. Otwartość i przychylność Dyrekcji – Pani Karin Moder dodały przedsięwzięciu jakości artystycznej i eksperckiej, gdyż podczas projektowania uczniowie Trójki mogli wykorzystać wiedzę zdobytą na warsztatach organizowanych przez koordynatorów gdyńskiej placówki muzealnej. Pierwsze warsztaty w formie zdalnej oraz późniejsze stacjonarne prowadzone  były przez koordynatorki  projektu z Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni – Panią Olgę Lewandowską i Panią Patrycję Wójcik. Poza zajęciami online młodzież brała także udział m.in. w zwiedzaniu wnętrz i wystaw Muzeum Miasta Gdyni, w architektonicznej grze miejskiej oraz w stacjonarnych warsztatach z projektowania wnętrz z Panią Moniką Wójcik i na temat „Liter w przestrzeni” z Panią Eugenią Tynną.

Po jednym z zajęć artystycznych wyłoniła się koncepcja aranżacji holu szkolnego nawiązująca do wiodącego w Gdyni modernizmu oraz morskiego charakteru naszego miasta: stąd na ścianach pojawiły się napisy przybliżające ideę tego stylu, a na szafkach szkolnych motywy fal oraz zarysy znanych budowli gdyńskiego modernizmu zaprojektowane przez uczennicę naszej szkoły –  Kingę Kulpę. Zawisły również grafiki, dla których inspiracją stały się zdjęcia fotografa Gdyni – Michała Górnisiewicza.

W zamyśle grupy artystycznej 3LAB było nadanie korytarzowi szkolnemu przytulności poprzez ustawienie modułowych mebli i zastosowanie kolorowych dodatków. Stworzono też relaksacyjne, przytulne zakątki z zielenią – z możliwością „przygarnięcia” sadzonek.

W projektowaniu wnętrza nie zapomniano także o miłośnikach książek, którym w szczególności zostały zadedykowane lektury poświęcone sztuce, kulturze i designowi. Z dbałości o estetykę szkoły wyznaczono osobne miejsca na przyklejanie plakatów, informacji i wszelkich ogłoszeń.

Uzupełnieniem działań grupy artystycznej 3LAB jest wayfinding, który znacznie ułatwił orientację i poruszanie się po naszej szkole. Zaprojektowany został przez absolwentkę naszej szkoły – Panią Katarzynę Friedrich

Podczas realizacji przedsięwzięcia uczniowie mieli możliwość m.in. projektowania własnych grafik, tworzenia moodboardów, próbowania swoich umiejętności w projektowaniu 3D, wspólnej pracy na dokumentach współdzielonych, przygotowania prezentacji multimedialnych, aktywnego uczestnictwa i prowadzenia wideokonferencji. Faza koncepcyjna i realizacyjna wymagała od uczestników wdrażania inspirujących pomysłów z uwzględnieniem przepisów budowlanych i bezpieczeństwa, a także wykazania się umiejętnościami praktycznymi, np. w wykonaniu opomiarowania i rzutów przestrzennych holu, czy w składaniu mebli.

Uczestnicy projektu także sami pozyskiwali fundusze na jego realizację: negocjując rabaty, organizując kiermasz ciast (Ania Michalak +ekipa), przekazując wygrane z konkursów członków zespołu 3LAB (nagroda za Popularyzatora Nauki, nagroda z konkursu na Najlepszą Kampanię Promocyjną Festiwalu Explory).

Realizacja projektu była możliwa dzięki głównemu mecenatowi Firmy JIT Team oraz wsparciu finansowemu: III LO w Gdyni, Rady Rodziców,  indywidualnych Rodziców oraz dzięki funduszom programu Erasmus+ .

Osoby współtworzące projekt:

Muzeum Miasta Gdyni:

• Karin Moder – Dyrektor Muzeum Miasta Gdyni, współautor pomysłu
  • Tomasz Sosnowski  – Kierownik Ośrodka Edukacji Muzeum Miasta Gdyni
  • Patrycja WójcikKoordynatorka projektu z ramienia MMG, specjalistka ds. edukacji
  • Olga Lewandowska – Współkoordynatorka projektu z ramienia MMG, specjalistka ds. edukacji

Gdyńska Trójka:

• Anna Rzepa – Koordynator oraz współautor pomysłu