Ładowanie

Absolwentka Gdyńskiej Trójki nominowana do Nagrody Literackiej GDYNIA

Pod koniec sierpnia 2021 roku (25-29.08.2021r.) w ramach odbywającego się w Gdyni Festiwalu Miasto Słowa odbędzie się Gala Nagrody Literackiej Gdynia przyznawanej już 2006 roku. Podczas Gali zostaną ogłoszone wyniki 16 edycji konkursu o Nagrodę Literacką Gdynia w czterech kategoriach: esej, proza, poezja i przekład na język polski.
W 2021 roku o nominację do Nagrody Literackiej GDYNIA ubiegało się aż 512 tytułów. To druga najliczniejsza edycja pod względem nadesłanych propozycji książkowych w 16-letniej historii Nagrody. Do konkursu można było zgłaszać książki napisane w języku polskim oraz wydane po raz pierwszy w 2020 roku.
Kapituła Nagrody wybrała spośród nich 20 tytułów podzielonych na cztery kategorie: esej, poezję, prozę oraz przekład na język polski – po pięć w każdej z nich.
W kategorii „poezja” wśród pięciu nominowanych znalazł tomik wierszy pt. „Karapaks” autorstwa NATALII MALEK (wyd. Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, Poznań 2020).
Natalia Malek jest absolwentką III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Już jako uczennica liceum Pani Natalia pisała wiersze i z powodzeniem brała udział w różnych międzyszkolnych konkursach literackich.

źródło: http://nagrodaliterackagdynia.pl/2021/05/20/nagroda-literacka-gdynia-znamy-nominacje-xvi-edycji/

Wiesław Kosakowski – dyrektor III LO w Gdyni

na zdjęciu Natalia Malek, fot. Jakub Kowalski , źródło: https://culture.pl/pl/tworca/natalia-malek
Charakter nowego tomu poezji Natalii Malek – poetki, tłumaczki, kuratorki wydarzeń artystycznych – sugeruje już tytułowy karapaks: okładki zbioru niczym ochronny pancerz skrywają w sobie pulsujące życiem, misterne sploty wyrazów. Połączenia między opisywanymi postaciami, przedmiotami czy problemami są nieustannie negocjowane, odwracane i twórczo interpretowane: korytarze ciągną tu ludźmi, pasaże piżam prowadzą w burzliwych przepływach do budek telefonicznych i owocostanów. Ów wyrazisty styl poetki decyduje o nietypowym kształcie samych wierszy. Są one – mówiąc w duchu samej książki – najeżone znaczeniami, prowokacyjnie kuszą do odczytań lingwistycznych, skrupulatnego rozszyfrowywania zaskakujących połączeń słów i śmiałych metafor. Głębsza lektura pozwala jednak dotrzeć do wrażliwego wnętrza tych liryków, zdradzających wyczulenie na szczegół i przedstawiających niepowtarzalność poszczególnych doświadczeń, zaś napięcie między zaczepnością języka i łagodną, badawczą obserwacją świata decyduje o wielkiej wartości Karapaksu.
Natalia Malek – poetka, kuratorka wydarzeń literackich. Autorka trzech książek poetyckich: Pracowite popołudnia (2010), Szaber z ilustracjami Joanny Grochockiej (2014) oraz Kord z fotografiami Anny Grzelewskiej (2017). Laureatka Nagrody im. Adama Włodka. Za Szaber nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, za Kord – do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Współtwórczyni nieformalnej grupy artystycznej kobiet Wspólny Pokój, prowadzi seminaria na temat literatury anglojęzycznej oraz związków literatury i sztuk wizualnych. Mieszka w Warszawie.

źródło: https://wbp.shoparena.pl/pl/p/Malek-Natalia-Karapaks/714

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content