Znakomite osiągnięcia młodych wynalazców z Gdyńskiej Trójki w XIV edycji konkursu „Młody Innowator 2020/2021”

24 maja 2021 jury XIV Ogólnopolskiego Konkursu „Młody Innowator 2020/2021” pod przewodnictwem prezes FSNT-NOT (Naczelna Organizacja Techniczna Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych) Ewy Mańkiewicz-Cudny ogłosiło wyniki finałowego etapu tego konkursu. W kategorii liceów ogólnokształcących i techników laureatami drugiego miejsca zostali uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni – IGOR RUSIECKI i ARTUR KAMIENIECKI, którzy pod opieką naukową dra inż. ZBIGNIEWA USARKA zrealizowali projekt techniczny „USV CZAJKA” .

Jury oceniło prace wykonane przez uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych (licea i technika) min.: pod względem pomysłowości, oryginalności rozwiązania, przydatności, wpływu na poprawę warunków bezpieczeństwa, dostępności wykorzystanych materiałów, estetyki wykonania, przygotowanej dokumentacji i projektu oraz umiejętności pracy w zespole. Konkurs odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji i Nauki. Patronat medialny sprawował Przegląd Techniczny – najstarsze czasopismo techniczne w Polsce i Europie.

Projekt niezwykle uzdolnionych technicznie uczniów z III LO w Gdyni został także zakwalifikowany, razem z 2 innymi projektami uczniów z „Gdyńskiej Trójki”, do finału Konkursu Explory Week (odbędzie się jesienią br. w PPNT w Gdyni), podczas którego jego uczestnicy powalczą o: – stypendia naukowe na rozwijanie swoich projektów ufundowane przez Mecenasa Programu Explory, Grupę LOTOS, -udział w konkursach międzynarodowych, -nagrody specjalne ufundowane przez partnerów Programu Explory.

Tytuł projektu: USV „Czajka” Opiekun naukowy: dr inż. Zbigniew Usarek

„Projekt ,,USV Czajka” to odpowiedź na teraźniejszy problem kontroli czystości wód portowych, osadzona w warunkach przyszłości, to znaczy silnie zinformatyzowanego oraz zautomatyzowanego środowiska portowego. Projektu tego nie należy postrzegać jedynie jako kolejnego rodzaju drona, ale jako część większej układanki, której nazwa to „port przyszłości”. Port przyszłości będzie miejscem zdominowanym przez algorytmy, sztuczną inteligencję i wszelkiego rodzaju drony. Zadania tysięcy pracowników przejmą maszyny, w tym również zadania dotyczące ochrony środowiska. Nasz USV to mała i tania platforma, pozwalająca jednemu lub kilku operatorom nadzorować stan wody na terenie całego basenu portowego. Nasz dron sprawi, że ochrona środowiska wodnego będzie tańsza i skuteczniejsza.”

źródło: https://www.explory.pl/2021/naukowcy/  oraz

IGOR RUSIECKI, ARTUR KAMIENIECKI