Ładowanie

Sukces projektu edukacyjno-społecznego “LiMeat”

10. września 2021 mieliśmy zaszczyt gościć w murach naszej szkoły panią Marzenę Atkielską – Prezes Zarządu Fundacji Santander Bank Polska oraz panią Renatę Bem – Zastępczynię Dyrektora Generalnego Stowarzyszenia Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF. Panie przyjechały w celu podsumowania merytorycznego projektu „LiMeat”, który został wybrany w zeszłej edycji  projektów edukacyjno-społecznych  “TO(działa)MY!” spośród 740 innych szkół i wygrał grant, który umożliwił w szerokim zakresie realizację projektu. 

“LiMeat” to dzieło autorstwa uczniów klasy 3IB – Zofii Szczekockiej, Natalii Kulik, Julii Sulik i Tomasza Żarnowskiego, nad którymi czuwała pani Olga Wrońska oraz pani Dorota Wnuczyńska

Podczas spotkania uczniowie mieli okazję przedyskutować efekty swojego projektu jak i przemyślenia, które zrodziły się w ich głowach podczas realizacji. Co więcej, ekipa “LiMeat” udzieliła wywiadu, który zostanie wykorzystany do promocji kolejnej edycji, by zachęcić młodszych uczniów do tworzenia projektów społeczno-edukacyjnych. 

Realizacja projektu „LiMeat” polegała na realizacji 3 zadań: utworzeniu bloga o tematyce diety wegetariańskiej, przeprowadzeniu warsztatów kulinarnych dla dzieci z SP34 w Gdyni oraz zorganizowaniu wydarzenia kulturalno-edukacyjnego na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni.

Blog adresowany był przede wszystkim do młodzieży z Trójmiasta, na co w dużym stopniu wpłynęła także jego późniejsza promocja w mediach społecznościowych i na stronach internetowych trójmiejskich szkół. Wirtualny zbiór materiałów  z zakresu ekologii i zdrowego żywienia miał nie tylko zachęcić młodych użytkowników do zgłębiania wiedzy poprzez swoją łatwą dostępność, ale i dzięki wstępnie opublikowanej bibliotece bezmięsnych przepisów międzynarodowych od ich rówieśników z różnych stron świata (współpraca z programem Erasmus +). 

Praca nad blogiem pozwoliła na rozwój umiejętności graficznych, dziennikarskich, a także licznych kompetencji społecznych przy zdobywaniu wywiadów z lekarzami, dietetykami czy restauratorami. Kolejne przepisy, artykuły oraz wywiady będą systematycznie uzupełnianie przez wolontariuszy z IIILO także w kolejnym semestrze nauki. 

Warsztaty kulinarne adresowane były do uczniów zerówki SP34 w Gdyni. Podczas trzygodzinnego spotkania dzieci uczestniczyły w przygotowanej przez LiMeat interaktywnej prelekcji na temat zmian klimatycznych, następnie przygotowały wystawę prac plastycznych “Superbohaterowie dla planety” i przygotowały wegetariańskie tortille oraz lemoniadę. Podczas tego etapu projektu, zespołowi udało się zdobyć cenne umiejętności organizacyjne i nowe doświadczenia pracy z dziećmi.

Wydarzenie kulturalno-edukacyjne na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni stanowiło natomiast szeroko rozumianą akcję promocyjną diety wegetariańskiej (ulica została pokryta malunkami roślin i zwierząt) oraz organizatorów akcji (logo UNICEF i Banku Santander Polska również pojawiły się wśród murali), jak i atrakcję dla najmłodszych.  Dzieci wzięły także udział w zajęciach przyrodniczych – na Bulwarze pojawiły się kozy, króliki i kaczki, które dzieci (pod opieką specjalnie zaproszonej kadry) mogły głaskać i dokarmiać, dzięki czemu myśl przewodnia imprezy stała im się jeszcze bliższa. Całe wydarzenie zostało nagrane (współpraca z operatorem drona). O projekcie LiMeat można było także usłyszeć w mediach (dzięki współpracy z biurem prasowym Urzędu Miasta Gdyni).

autorki tekstu: Maja Olszewska i Zosia Szczekocka

 

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content