Ładowanie

Gdyńska Trójka solidarna z rodzinami z Ukrainy

W miniony czwartek (24 II 2022) wojska rosyjskie dokonały bandyckiej napaści na Ukrainę. Uczniowie, ich rodzice oraz pracownicy z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP nie są obojętni wobec tragedii tysięcy niewinnych ludzi w kraju sąsiadującym z Polską. Są solidarni z pochodzącymi z Ukrainy uczennicami gdyńskiej Trójki oraz ich rodakami i od ww. czwartku organizują pomoc ukraińskim rodzinom, w tym szukającym bezpiecznego schronienia w Polsce, w Trójmieście, w Gdyni.

Pierwszą akcją pomocy, w którą zaangażowali się od czwartkowego poranka pracownicy III LO w Gdyni było bezpieczne sprowadzenie do Gdyni z rejonu Kijowa jednej z ww. uczennic, która razem ze swoją mamą i młodszym bratem próbowała się przedostać do Polski. Po kilkudniowej i niebezpiecznej podróży we wtorek wieczorem 1 III 2022 uczennica z najbliższymi była już w internacie III LO w Gdyni (jej ojciec został w Ukrainie, aby bronić swojego kraju). Uczennica nadal jest zakwaterowana w internacie liceum, a jej mama i młodszy brat znaleźli tymczasowe schronienie w domu jednego z nauczycieli III LO. Pracownicy liceum rozpoczęli już poszukiwania docelowego mieszkania dla całej rodziny i miejsca pracy dla mamy uczennicy. W 2014 roku cała rodzina uczennicy zmuszona była uciekać z ogarniętego wojną Doniecka do Kijowa.

Już od niedzieli 27 II 2022 można wpłacać, z dopiskiem w tytule wpłaty: „Ukraina”, pieniądze na specjalne, wydzielone konto Rady Rodziców III LO w Gdyni. Od poniedziałku 28 II 2022 są także zbierane pieniądze do „puszek” specjalnie przygotowanych przez Samorząd Uczniów III LO. Zebrane w „puszkach” pieniądze zostaną wpłacone na powyższe konto.

We wtorek 1 III 2022 Samorząd Uczniów gdyńskiej Trójki razem ze Szkolnym Kołem UNICEF zorganizował całodzienny kiermasz upieczonych przez uczniów oraz ich rodziców domowych ciast i ciasteczek. Po zakończeniu kiermaszu okazało się, że uzyskana w ten sposób kwota pieniędzy wyniosła, ku wielkiemu i miłemu zaskoczeniu organizatorów kiermaszu, aż 5290 złotych.

Uwzględniając dotychczasowe, tj. do 2 III 2022, wpłaty na wydzielone konto Rady Rodziców, wpłaty z „puszek”, a przede wszystkim dochód z Kiermaszu Ciast zebrana przez całą społeczność gdyńskiej Trójki (uczniowie , ich rodzice, pracownicy liceum oraz internatu) kwota wynosi łącznie dobrze ponad 10 000 złotych i będzie w całości przekazana na wsparcie dla ukraińskich rodzin, które ucierpiały w wyniku wojny rozpętanej przez rządzących obecnie Rosją.

Z myślą o wojennych migrantach z Ukrainy także od poniedziałku 28 II 2022 przy wejściu głównym liceum zorganizowany został punkt zbiórki potrzebnych im podstawowych rzeczy i materiałów. Tylko przez pierwsze trzy dni trwania zbiórki zgromadzono pokaźną ilość materiałów opatrunkowych, środków higienicznych (kosmetyki podstawowe, pieluchy, podpaski, pampersy, pasty do zębów, szczoteczki do zębów itp.), zapakowanej fabrycznie żywności oznaczonej długim okresem do spożycia, śpiwory, poduszki, koce, czajniki, jednorazowe: kubki, sztućce, talerze itd. Ww zebrane rzeczy, materiały i żywność zostaną niebawem przekazane rodzinom przybyłym z Ukrainy do Gdyni.

Z kolei działająca w III LO od kilku lat z wielkimi sukcesami pracownia innowacji 3LAB już przygotowuje wieloaspektowe wsparcie edukacyjne dla uczniów ze szkół w Ukrainie, w tym m.in. w Winnicy – rodzinnym mieście innej pochodzącej z Ukrainy uczennicy III LO, a także dla ukraińskich uczniów, którzy uczą się obecnie lub rozpoczną wkrótce naukę w polskich szkołach (rówieśnicze nauczanie on-line różnych przedmiotów, w tym także języka polskiego).

Wykorzystując drukarki 3D uczniowie i absolwenci oraz nauczyciele III LO tworzący zespół 3LAB przygotowują się także do produkcji materiałów medycznych niezbędnych w przypadku złamania kości, zwichnięcia i skręcenia stawów, uszkodzenia ciała, ran postrzałowych (opaski, siatki opatrunkowe, „deseczki” opatrunkowe, usztywniacze itp.).

Cała społeczność gdyńskiej Trójki apeluje do wszystkich ludzi dobrej woli o wspieranie wszelkich inicjatyw, w tym podejmowanych w III LO, mających na celu pomoc ukraińskim rodzinom szukającym schronienia w Polsce i tym, które pozostały w Ukrainie ogarniętej wojną !!!

Z wyrazami najwyższego szacunku i uznania dla całej szkolnej wspólnoty GDYŃSKIEJ TRÓJKI
Wiesław Kosakowski – dyrektor szkoły

At vero eos et accusamus et iusto odio digni goikussimos ducimus qui to bonfo blanditiis praese. Ntium voluum deleniti atque.

Melbourne, Australia
(Sat - Thursday)
(10am - 05 pm)
Skip to content