Uczennica III LO w Gdyni wśród laureatów ogólnopolskiego konkursu “Cosmic Challenge: Pathfinder”

Cosmic Challange:Pathfinder” to ogólnopolski konkurs edukacyjny skierowany do dzieci i młodzieży zainteresowanych tematyką kosmosu. Ma na celu rozwój edukacji interdyscyplinarnej oraz zachęcenie do rozwijania pasji i zainteresowań.

Głównymi celami Konkursu są:
– promocja edukacji w zakresie nauk ścisłych,
– integracja wiedzy nt. kosmosu z przedmiotami matematyczno-przyrodniczymi,
– rozwój kreatywności i innowacyjności wśród dzieci i młodzieży,
– promocja praktycznego wykorzystania wiedzy integrującej różne dziedziny wiedzy,
– rozwijanie umiejętności rozwiązywania złożonych problemów.

3 marca 2022 r. w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie odbył się finał trzeciej edycji Konkursu “Cosmic Challenge” organizowanego przez Fundację “SpaceShip” we współpracy z obserwatorium astronomicznym Pic du Midi z Francji.

W ścisłym gronie finalistów znalazła się, urodzona w Ukrainie, Daria Geleta – uczennica z klasy pierwszej matematyczno-fizycznej w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marynarki Wojennej RP. Daria, czyli Dasha, zdobyła tytuł laureatki II m-ca i razem z pozostałymi zwycięzcami Konkursu w nagrodę pojedzie na kilkudniowe zajęcia z zakresu astronomii do obserwatorium astronomicznego Pic du Midi we Francji. Daria swoją pracę konkursową poświęciła zagadnieniu możliwości zamieszkania ludzi na Marsie.

Po zakończeniu finału Daria udała się z Lublina razem ze swoim ojcem na granicę polsko-ukraińską, aby pomóc w bezpiecznej podróży do Trójmiasta kolejnym obywatelom Ukrainy, gł. dzieciom oraz ich matkom, szukającym schronienia w Polsce.

Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali:

Miejsce I: Nina Cielica – III LO w Katowicach

Miejsce II: Daria Geleta – III LO w Gdyni

Miejsce III: Antoni Klejman – XIV LO w Warszawie

Opiekunem merytorycznym i przewodniczącym Jury Konkursu była dr Natalia Zalewska z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej akademii Nauk.

Pozostali członkowie Jury: Michał Pilecki – Polska Aencja Kosmiczna, prof. dr hab. n. med. Jarosław Dudka Uniwersytet Medyczny w Lublinie, mgr Ewa Borowska – Uniwersytet Warszawski, Anna Bukowska – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Robert Lubański – Mars Society Polska.

Konkurs jest częścią programu objętego patronatem honorowym: Polskiej Agencji Kosmicznej, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Ambasady Francji w Polsce, Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Politechniki Wrocławskiej, Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, Astroniki, SatRevolution S.A., Creotech Instruments S.A., Akademii Leona Koźmińskiego, MARS Society Polska, European Space Foundation, Klubu Astronomicznego Almukantarat oraz patronem medialnym: Urania, Astronomia24, Kosmonauta.net, Space24, AstroNET i Radia Lublin.  Instytucja wspierającą program jest Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.

Konkurs”Cosmic Challenge: Pathfinder” jest elementem projektu „Tarcza Sobieskiego”. Projekt jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.